SVEIKOS GYVENSENOS KOMPONENTAI IR SVEIKATAI PALANKIOS MITYBOS SKATINIMAS

Svarbiausi sveikatos ugdymo uždaviniai modernioje visuomenėje yra gyventojų supratimo apie sveikatą (raštingumo) didinimas, kritinio mąstymo ugdymas, mokymas įveikti socialinį spaudimą bei sugebėti atsirinkti reikiamą ir naudingą informaciją. Gyvensena (gyvenimo būdas) – tai įpročių ir papročių visuma. Labai svarbu yra kiekvienam iš gausybės šiuolaikinėje visuomenėje esamų gyvensenos modelių atsirinkti sveiką gyvenimo būdą. Gyvensenos būdo pasirinkimas, susijęs su mityba, miegu, fizine veikla ir žalingais įpročiais turi tiesioginės įtakos žmogaus gyvenimo trukmei bei gali ją sutrumpinti daugiau nei 10 metų tiek vyrams, tiek moterims. Sveika gyvensena (vadovaujantis įvairia moksline literatūra) yra daugiamatė sąvoka, apimanti šiuos pagrindinius komponentus:

Sveika gyvensena – tai įpročių visuma, kuri susidaro veikiant socializacijos procesui visą žmogaus gyvenimą. Sveikatą stiprinanti elgsena – kai sąmoningai elgiamasi taip, kad sveikata stiprėtų, arba tikimasi, kad taip elgiantis ji sustiprės. Tai įvairūs veiksmai, kuriuos asmuo atlieka norėdamas sustiprinti sveikatos būklę, nesvarbu, ar jie veiksmingi, ar ne. Sveikatos elgsena – tai su poveikiu asmens sveikatai susijusi įgimtų ir įgytų reagavimo į aplinką bei jos pokyčius būdų visuma, priklausanti nuo asmenybės ryšių su kitais žmonėmis, šeima, socialinėmis grupėmis. Sveikatą žalojanti ir rizikinga elgsena yra susijusi su tokiais sveikatos rizikos veiksniais kaip rūkymas, alkoholio vartojimas, neracionali mityba.

Ką daryti ir kaip stiprinti savo sveikatą?

Keičiant gyvensenos įpročius, galima pagerinti žmonių sveikatą ir sumažinti pavojų susirgti bei pailginti gyvenimo trukmę. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, net 50 proc. gyventojų sveikatos priklauso nuo jų gyvenimo būdo, o vien sveikai maitinantis galima būtų išvengti 90 proc. antrojo tipo diabeto bei širdies ir kraujagyslių ligų ir 30 proc. vėžinių susirgimų. Nesubalansuota mityba yra daugelio ligų šaltinis, ji didina lėtinių neinfekcinių ligų riziką ir blogina gyvenimo kokybę. Sveikatai nepalanki mityba apima persivalgymą, per mažą ar per didelį įvairių makronutrientų vartojimą, didelius suvartotino cukraus ir druskos kiekius, nepakankamą šviežių daržovių ir vaisių vartojimą ir pan.

Ką reikėtų žinoti apie sveiką mitybą

Pagrindinis sveikos mitybos rekomendacijų tikslas – padėti užtikrinti individo vystymąsi, išvengti neinfekcinių ligų ateityje ir prailginti kokybiško gyvenimo trukmę. Nors rekomendacijos nuolat kinta, tačiau jų pokytis pastaruosius kelis dešimtmečius yra gana minimalus. Su naujausiomis sveikos ir tvarios mitybos rekomendacijomis galite susipažinti čia:

Mitybos įpročiams reikšmingą įtaką taip pat daro gyventojų turimos žinios apie mitybą. Akivaizdu, kad įgyti reikiamų žinių apie mitybą galima tik gavus tinkamos informacijos. Visuomenės sveikatos specialistai siekia, kad informacija apie sveikatai palankią mitybą būtų naudinga ir lengvai pritaikoma.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė