ŠIAULIŲ RAJONE VYKO SVEIKATAI PALANKIOS MITYBOS UŽSIĖMIMAI

Gegužės mėnesį Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras organizavo sveikatai palankios mitybos paskaitas „Kasdieniai įpročiai – raktas į sveiką gyvenseną“. Paskaitas rengė lektorė Natalija Glazunova. Paskaitos vyko Gruzdžiuose, Vijoliuose, Aukštelkėje, Meškuičiuose ir Kuršėnuose. Taip pat, vyko vienas nuotolinis užsiėmimas tėvams / globėjams / rūpintojams ir ugdymo įstaigų bendruomenės nariams, kurie domisi sveikatai palankia vaikų mityba.

Maistas – neatsiejama žmogaus gyvenimo dalis. Netinkama mityba didina kardiovaskulinių ligų, tokių kaip hipertenzija, hipercholesterolemija, 2-ojo tipo cukrinis diabetas ar netgi vėžys, riziką. Visuomenėje stebimi įvairūs mitybos sukelti padariniai: vienodo amžiaus ir lyties žmonės serga skirtingomis ligomis, o kai kurie visai neserga, visa tai lemia skirtingi mitybos įpročiai. Svarbu suprasti, kurie jų yra žalingi, ir imtis priemonių juos keisti.

SVARBIAUSI SVEIKATAI PALANKIOS MITYBOS PRINCIPAI

  1. Valgykite maistingą, įvairų, dažniau augalinį nei gyvulinės kilmės maistą.
  2. Kelis kartus per dieną valgykite viso grūdo grūdinių produktų (duona, košės, makaronai ir pan.).
  3. Kelis kartus per dieną valgykite įvairių (geriau šviežių) daržovių ir vaisių (bent 400 g per dieną).
  4. Mažinkite riebalų vartojimą. Gyvulinius riebalus, kuriuose yra daug sočiųjų riebalų rūgščių, keiskite augaliniais aliejais.
  5. Raudoną mėsą (kiaulieną, jautieną, avieną) keiskite balta mėsa (paukštiena, triušiena), ankštinėmis daržovėmis ar žuvimi.
  6. Vartokite liesą pieną ir liesesnius pieno produktus (pasukas, natūralų jogurtą, rūgpienį, kefyrą, varškę, sūrį).
  7. Rinkitės maisto produktus ir gėrimus, turinčius mažai cukraus. Nesaldinkite arbatos ar kavos.
  8. Valgykite nesūrų maistą. Bendras druskos kiekis paros maiste neturi viršyti 5 g. Rinkitės druską su jodu.
  9. Ribokite alkoholio vartojimą.
  10. Išlaikykite normalų kūno svorį (kūno masės indeksas – 20-25).
  11. Kas dieną energingai judėkite (suaugusieji bent 30 min./d., vaikai – bent 60 min./d.).
  12. Vaikus žindykite iki 6 mėn., o jei turite galimybę, žindymą tęskite iki 2 m. ar ilgiau, užtikrinant tinkamą ir saugų papildomą maitinimą.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė