PRAKTINIS UŽSIĖMIMAS „SAUGUS ELGESYS ŽIEMĄ“ GINKŪNŲ SOFIJOS IR VLADIMIRO ZUBOVŲ PROGIMNAZIJOJE

Įsitvirtinus žiemiškiems orams ir sulaukus sniego, „Smalsučių“ ir „Gudručių“ grupių ugdytiniams visuomenės sveikatos specialistė Viktorija vedė praktinį užsiėmimą „Saugus elgesys žiemą“. Veiklos metu vaikai diskutavo apie žiemos pramogas ir kylančius pavojus, mokėsi teikti pirmąją pagalbą, o svarbiausia įsiminė, kad žiema būtų džiaugsminga ir saugi svarbu laikytis atsargumo priemonių – tinkamai rengtis, atsargiai judėti slidžiais paviršiais ir saugoti save bei kitus.  

Pavojai ant užšalusių vandens telkinių

Pavienius žmones išlaiko storesnis kaip 7 cm ledas, o grupę žmonių – 12 cm ledas. Informaciją apie pagrindinių ežerų ledo storį galima rasti Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos tinklalapyje. Ledo storis ne visur vienodas! Dažnai ledas būna plonesnis tose vietose, kur įšąla medžių šakos, krūmai, vandens augalai, kur įteka šaltiniai ar upeliai, neseniai buvo iškirstos eketės ir pan. Pavojus ypač padidėja per atodrėkį, kai ledas atitirpsta prie kranto – tampa nesaugu ant jo užlipti, o ir pats ledas kylant oro temperatūrai tampa porėtas ir netvirtas, todėl netgi būdamas pakankamai storas nėra saugus. Tvirtas ledas yra mėlyno arba žalio atspalvio, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas. Ant ledo galima eiti tik šviesiuoju paros metu, kad matytųsi pavojai.

Nušalimų pavojus

Nušalimas yra audinių apmirimas ir reaktyvinis uždegimas, kylantis dėl kraujotakos sutrikimo veikiant žemai temperatūrai. Dažniausiai nušąla blogai apsaugotos nuo šalčio kūno vietos – rankų ir kojų pirštai, nosis, ausys, skruostai. Nušalti galima net ir esant nelabai žemai temperatūrai, jeigu didelis oro drėgnumas ir vėjas.

LABAI SVARBUS TEISINGAS NUŠALUSIŲ AUDINIŲ ATŠILDYMAS, NES KRAUJAGYSLĖMS PLEČIANTIS STAIGA, PAŽEIDŽIAMI AUDINIAI!

Pirmoji pagalba nušalus:

  • Nukentėjusįjį reikia įvesti į šiltą patalpą, nuvilkti drėgnus drabužius, aprengti sausai ir šiltai. Jei asmuo sąmoningas, duoti gerti šiltų skysčių. Nesąmoningam ligoniui patartina uždėti šildomuosius kompresus, šiltai užkloti ir vežti į artimiausią gydymo įstaigą.
  • Nušalusią vietą reikia uždengti steriliu tvarsčiu, sutvarstyti ir suvynioti į minkštą storą audinį.
  • Negalima nušalusios vietos šildyti staiga, šildyti karštame vandenyje ar prie karštų radiatorių! Tą daryti reikia labai palaipsniui, pradedant vėsia temperatūra ir ją palaipsniui didinant.
  • Jokiu būdu negalima trinti nušalusios vietos.

Žiemos pramogos

Daugeliui žiema neįsivaizduojama be pramogų ant sniego. Tai suteikia galimybę čiuožinėti slidėmis, rogutėmis ar čiuožynėmis ir patirti neišdildomų įspūdžių. Vis dėlto žiemos traumų statistika rodo, kad šie užsiėmimai dėl neatsargumo dažnai turi skaudžių pasekmių.

Keli patarimai, kaip išvengti pavojų:

  • Naudotis tik tvarkinga įranga, nesulūžusia, neišklibusia.
  • Nenaudoti čiuožimui nuo kalno plastikinių maišų, nes čiuožiant ant jų, išsivysto labai didelis greitis, pavojų kelia įvairios kliūtys, pasitaikančios kelyje – akmenys, šakos, aštrios šiukšlės, kiti nelygumai, kurie gali sunkiai sužaloti.
  • Prieš pasirenkant kalnelį čiuožinėti, svarbu įvertinti ar jis yra pakankamai saugus, ar nėra pavojingų posūkių, medžių ir kitų objektų, į kuriuos galima atsitrenkti, ar ne per daug statu, ar nėra po sniegu pasislėpusių aštrių metalinių daiktų, stiklų, medžio šakų ar kitų šiukšlių.
  • Nepaleiskite vaikų, kurie dar gerai nepasiekia žemės sėdėdami rogėse, čiuožti nuo kalno vienų, nes negalėdamas stabdyti ir lėkdamas didesniu greičiu vaikas iš rogių gali iškristi, rogės gali apvirsti.
  • Negalima čiuožinėti arti transporto eismo, kur lengvai galima nučiuožti ant važiuojamosios kelio dalies, patekti po automobilio ratais.
  • Nečiuožinėti upių, kitų blogai užšalusių vandens telkinių šlaitais.

Lai žiema ir jos pramogos būtų susijusios tik su teigiamomis emocijomis ir smagiais įspūdžiais!

Informacija parengta pagal: https://sam.lrv.lt/lt

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Abromaitienė