Užkrečiamosios ligos – tai infekcinės ligos, kurias sukelia įvairūs mikroorganizmai (virusai, bakterijos, pirmuonys) patekę ir išplitę žmogaus organizme. Užkrečiamųjų ligų sukėlėjai įsiskverbia į žmogaus organizmą, dauginasi jame ir sukelia ligą, po to patenka į aplinką ir užkrečia kitus. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė ugdymo įstaigose vedė diskusijas skirtus asmens higienai ir užkrečiamųjų ligų prevencijai. Pokalbių metu prisiminė pagrindinius asmens higienos principus, kurie padeda apsisaugoti nuo oro lašeliniu būdu ar per rankas perduodamų susirgimų. Taip pat buvo teiktos rekomendacijos, kaip elgtis gripo ar kitų virusinių ligų epidemijos metu, kaip grūdinti organizmą. Mokiniai atliko praktinę užduotį, ieškojo ligų, nuo kurių apsaugo skiepai, antrokai gamino ,,mikrobą“. Visuomenės sveikatos specialistai priminė, kad rankas reikia ne tik sudrėkinti, jas reikia plauti vandeniu ir muilu 15–30 sekundžių. Įprotis kuo dažniau plauti rankas geriau nei kas kitas apsaugo nuo nepageidaujamų sveikatos sutrikimų.
Antimikrobinis atsparumas – mikroorganizmų gebėjimas išgyventi ar net daugintis veikiant antibiotikams. Dažnas, neracionalus ar netinkamas antibiotikų naudojimas gali sukelti bakterijų atsparumą.
KAIP GALIMA PRISIDĖTI:
- Trukdyti plisti infekcijoms reguliariai plaunant rankas, praktikuojant tinkamą maisto higieną, vengiant artimo kontakto su sergančiu žmogumi ir skiepijantis reikiamu metu.
- Vartoti antibiotikus tik su gydytojo paskyrimu.
- Suvartoti visą paskirtų antibiotikų kursą.
- Niekada nevartoti antibiotikų likučių.
- Niekada nesidalinti antibiotikais su kitais.
VAKCINOS – efektyviausia sveikatos išsaugojimo priemonė per visą žmonijos istoriją. Sukūrus vakcinas, pasaulis pasikeitė neatpažįstamai: buvo likviduoti raupai, sėkmingai vykdoma poliomielito likvidavimo programa, prasidėjo tymų likvidavimo programa, žymiai sumažėjo sergamumas difterija, stablige, virusiniu hepatitu B, raudonuke ir daugeliu kitų vakcinomis valdomų ligų. Dabar vakcinomis galima kontroliuoti 28 ligas. PSO duomenimis, vakcinos kasmet išsaugo mažiausiai du milijonus gyvybių.
PAGRINDINIAI FAKTAI:
- Atsparumas antibiotikams šiuo metu yra viena iš didžiausių grėsmių sveikatai pasauliniu mastu.
- Atsparumas antibiotikams atsiranda natūraliai, tačiau netinkamai vartojami antibiotikai tarp žmonių ir gyvūnų paspartina šį procesą.
- Auga infekcijų skaičius (tokių kaip pneumonija, tuberkuliozė), kurias gydyti vis sunkiau, nes antibiotikų veiksmingumas mažėja.
- Atsparumas antibiotikams lemia ilgesnę gydymo ligoninėje trukmę, aukštesnes gydymo kainas ir mirtingumo didėjimą.
Parengta pagal: https://www.hi.lt
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Enrika Vaznienė