„VAIKŲ BURNOS HIGIENA“ SU LEKTORE BURNOS HIGIENOS SPECIALISTE ŠIAULIŲ R. KURŠĖNŲ LOPŠELIUOSE – DARŽELIUOSE

Sveiki dantys yra svarbus vaikų sveikatos veiksnys, o dantų ėduonis – vienas iš labiausiai paplitusių vaikų ligų. Tai, ar vaikų dantys bus sveiki, priklauso nuo jų tėvų pastangų, kadangi dantų ėduonis yra netinkamos žmogaus elgsenos pasekmė, kurią sukelia apnašose esantys mikroorganizmai.

Birželį Šiaulių r. Kuršėnų lopšeliuose-darželiuose svečiavosi burnos higienos specialistė Aida Guraitė – Kiuberienė, kuri vedė edukacines veiklas „Eglutės“, „Žiedelio“ ir  „ Nykštuko“ lopšelių – darželių vaikams.

Burnos higienistė Aida pasakojo kaip reikia prižiūrėti savo dantukus, kokios priemonės pagal vaikų amžių yra tinkamos, kaip pasirinkti teisingai dantų pastą, dantų šepetėlį, koks yra tinkamas maistas dantukams. Edukacijoje buvo akcentuojama, kad puoselėjant burnos sveikatą labai svarbus kiekvieno žmogaus asmeninis indėlis, nes dantų ėduonis didžiąja dalimi yra nulemtas mūsų elgsenos, t. y. burnos higienos įgūdžių, mitybos pobūdžio, žalingų įpročių. Lektorė ugdytiniams priminė, jog norint užtikrinti tinkamą burnos higieną reikia valyti ne tik dantukus, bet ir liežuvį, naudotis dantų siūlu ir nepamiršti keisti dantų šepetėlį. Vaikai naudodamiesi dantų muliažu  praktiškai mokėsi dantukų priežiūros įgūdžių, o patys aktyviausi buvo apdovanoti dantų šepetėliais.

Rekomendacijos:

0-3 metai:

Pirmaisiais vaiko gyvenimo metais labai svarbu prižiūrėti vaiko burnos ertmę. Dar neišdygus dantims tėvai turėtų valyti ir masažuoti dantenas. Taip bus užtikrinta švari ir sveika aplinka dygstantiems pieniniams dantukams. Pasirodžius pirmajam dantukui jį reikia valyti sudrėkintu marliuku, kad būtų pašalintos visos apnašos. Vėliau galima valyti šepetėliu. Jis turėtų būti minkštas, galvutė maža, pritaikyta vaiko burnytei. Šereliai iš kokybiško sintetinio pluošto, nes tokie šepetėliai yra higieniški. Dantų pasta reikia tik suvilgyti dantų šepetėlio šerelių galiukus. Vakare prieš miegą išvalius dantis nieko nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.

3-6 metai:

Nuo 3 iki 6 metų vaikui dantų pastos reikėtų naudoti žirnio dydžio kiekį. Išvalius dantis vaikas turi išspjauti dantų pastos likučius, burną išskalauti nedideliu kiekiu vandens. Vakare prieš miegą išvalius dantis nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį. Iki 6 metų amžiaus vaikams jokie burnos skalavimo skysčiai nerekomenduojami.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Renata Damarodienė