ŠIAULIŲ R. KURŠĖNŲ DAUGĖLIŲ PROGIMNAZIJOJE VYKO PAMOKA ,,ŽENGIAME Į PAAUGLYSTĘ“

      Balandžio 26 d. Šiaulių r. Kuršėnų Daugėlių progimnazijoje 4 klasių mergaitėms vyko pamoka  ,,Žengiame į paauglystę“. Visuomenės sveikatos specialistės Viktorija ir Enrika mergaites supažindino su pamokos tema, lytinio brendimo etapais, mergaičių reprodukcine sistema, higiena, kitais pokyčiais. Mergaitės atliko užduotį ir įtvirtino savo žinias. Paauglystė yra labai reikšmingas individo raidos etapas. Paaugliai jau nėra vaikai, bet nelaikomi ir suaugusiais. Pasaulio sveikatos organizacija paaugliais rekomenduoja laikyti asmenis nuo 10 iki 19 metų.

    Paauglystės periodą sąlygiškai galima suskirstyti į ankstyvąjį, vidutinįjį ir vėlyvąjį etapus, atitinkančius 10–13, 14–16 ir 17–19 metų amžiaus grupes. Sunku nurodyti paauglystės pabaigą. Kadangi kiekvienas suaugusiojo gyvenimui pasirengia skirtingu laiku, tai ir paauglystės pabaiga kiekvienam gali būti skirtinga. Paauglystės pokyčių pradžia sutampa su lytiniu brendimu. 

     Brendimas susijęs su lytinių hormonų poveikiu, kuris yra nulemtas ne tik individo amžiaus, bet ir sveikatos būklės, netgi mitybos. Biologiniam brendimui daro įtaką ir geografinės sąlygos, klimatas, paveldimumas. Lytinis brendimas įprastai trunka apie dvejus metus, merginos pradeda bręsti vidutiniškai dviem metais anksčiau nei vaikinai. Kiekvieno asmens fizinio brendimo pradžia ir tempai yra skirtingi.

     Jei 13,5–14 metų mergaitė arba 14,5–15 metų berniukas dar neturi nė vieno lytinio brendimo požymio, tai reikėtų vertinti kaip lytinio brendimo vėlavimą. Rečiau pasitaikantis ankstyvas lytinis brendimas konstatuojamas tada, jei kuris nors brendimo požymis atsiranda jaunesnei nei 9 metų mergaitei arba jaunesniam nei 11 metų berniukui.

   Vaiko organizmas nuolat auga ir vystosi, kuo mažesnis vaikas, tuo ryškesni jo organizmo savitumai. Skiriami tam tikri vaiko organizmo augimo ir vystymosi ypatumai:

  • augimo ir vystymosi netolygumas tam tikrais amžiaus tarpsniais;
  • nevienodas atskirų organų ir sistemų vystymosi tempas;
  • augimo ir vystymosi priklausomybė nuo lyties;
  • akceleracija.

Augimo ir vystymosi netolygumas pasireiškia pasikartojančiais tolygaus ir pagreitėjusio vystymosi periodais. Atskirais amžiaus tarpsniais vaikas auga ir vystosi netolygiai.

Parengta pagal: http://www.smlpc.lt/media/file/Skyriu_info/Metodine_medziaga/vaiku_sveikata/SVEIKATOS%20PRIEZIUROS%20MOKYKLOJE%20IGYVENDINIMO%20VADOVAS.pdf

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Enrika Vaznienė