UŽSIĖMIMAI APIE ASMENS HIGIENĄ ŠIAULIŲ R. DUBYSOS AUKŠTUPIO MOKYKLOS AUKŠTELKĖS IR BUBIŲ SKYRIUOSE

Asmens higiena – atskira higienos dalis, kuri tiria kūno, drabužių, avalynės priežiūrą, buitines bei aplinkos sąlygas ir nustato normas bei taisykles, atitinkančias asmens amžiaus anatomines-fiziologines savybes, padedančias išsaugoti sveikatą ir sudaryti higieninio elgesio įpročius.

Odos priežiūra yra neatsiejama asmens higienos dalis. Švari, elastinga, rausva oda liudija apie gerą organizmo funkcinę būklę, o kartu ir sveikatą. Oda saugo organizmą nuo mechaninių pažeidimų ir kitų aplinkos veiksnių poveikio, padeda reguliuoti kūno temperatūrą, išskiria vandenį ir kitus medžiagų apykaitos produktus, yra susijusi su imunine sistema, joje yra daug receptorių, todėl yra svarbi kaip jutimo organas. Ant odos paviršiaus iš riebalų ir prakaito liaukų sekretų susidaro apsauginė emulsinė plėvelė, kurios pH 4,2–5,6 apsaugo odą nuo bakterijų, grybelių, virusų patekimo ir nuo cheminių medžiagų poveikio.

Mikroorganizmai yra labai maži, plika akimi nematomi gyvi organizmai. Žemėje mikroorganizmų aptinkama beveik visur, žmonėms jie gali būti ir naudingi, ir kenksmingi. Mikrobų, nors jie ypač maži, būna įvairių formų ir dydžių. Yra trys pagrindinės mikrobų grupės: virusai, bakterijos ir grybeliai.

Kai kurie mikrobai gali būti kenksmingi žmonėms ir sukelti ligas: Influenza virusas gali sukelti gripą, kampilobakterija – apsinuodijimą maistu, o grybeliai dermatofitai, pavyzdžiui, Trichophyton, – tokias ligas kaip pėdų grybelis. Šie mikrobai vadinami patogenais arba užkratu. Kiekvienas mikrobas gali skirtingai pakenkti mūsų sveikatai.

Kai blogosios bakterijos dauginasi mūsų organizme, jos išskiria kenksmingas medžiagas, vadinamas toksinais, kurios gali sukelti blogą savijautą arba, blogesniu atveju, pažeisti audinius ir organus. Apie žmones, kurių organizme yra kenksmingų, ligas sukeliančių mikrobų, sakoma, kad jie yra užsikrėtę. Daugelis kenksmingų mikrobų gali būti perduodami vieno žmogaus kitam įvairiais būdais – oru, prisilietus, per vandenį, maistą, gyvūnus, oro lašeliniu būdu ir t. t. Šių mikrobų sukeliamos ligos vadinamos užkrečiamomis arba infekcinėmis ligomis.

Rankų plovimas – vienas geriausių būdų sustabdyti kenksmingų mikrobų plitimą ir užkirsti kelią ligoms.

Mūsų rankos natūraliai išskiria aliejų, kuris padeda išsaugoti odos drėgmę ir neleidžia odai sausėti. Tačiau šis aliejus – puiki terpė mikrobams augti ir daugintis, be to, padeda mikrobams prilipti prie odos. Mūsų rankos natūraliai aplipusios naudingomis bakterijomis, paprastai – naudingais stafilokokais. Tačiau reguliarus rankų plovimas padeda nuo jų pašalinti kitus, kenksmingus mikrobus, kurių prisirenkame iš aplinkos. Kai kurie šių mikrobų, jų įkvėpus ar suvalgius, gali mus susargdinti. Rankas reikia plauti ne tik prieš valgį, ryte ar vakare, pasinaudojus tualetu, kai glostėte gyvūnėlius, grįžote iš lauko, nusikosėjote ar nusičiaudėjote, bet ir kai rankos akivaizdžiai purvinos ar abejojate jų švara.                 

Šiaulių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, kovo mėnesį vykdė akciją ,,Švarios rankos- mikrobų priešas“ ir kartu su Šiaulių r. Dubysos aukštupio mokyklos Aukštelkės ir Bubių skyrių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių vaikais mokėsi taisyklingos rankų plovimo technikos, diskutavo apie asmens higieną ir vandens svarbą žmonėms.

Parengta pagal: https://www.smlpc.lt/media/file/Skyriu_info/Naudingi_patarimai/Asmens_higiena.pdf

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Tuzinienė