ŠIAULIŲ R. MEŠKUIČIŲ LOPŠELIO – DARŽELIO UGDYTINIŲ PAŽINTIS SU MITYBOS PIRAMIDE

Maisto piramidė – paprastas ir populiarus būdas parodyti, koks turėtų būti mūsų racionas, porcijų dydis ir proporcijos tai ir yra – subalansuota, sveika mityba. Vaikai bandė patys sudėlioti piramidę, savo lėkštutėse žiūrėjo, kiek vietos turėtų užimti kiekviena maistinė grupė, o mažieji mokinosi kokie yra vaisiai ir daržovės.

Sveikos mitybos piramidėje rekomenduojama, jog daugiausiai – keletą kartų per dieną turėtume valgyti maisto iš angliavandeniais turtingų – grūdinių produktų, daržovių ir vaisių grupių. Grūdai ir jų gaminiai teikia organizmui energiją bei yra pagrindinis maistinių skaidulų šaltinis. Grūdų baltymai turi visas svarbiausias amino rūgštis, juose taip pat gausu mineralinių medžiagų, Šiai grupei priklauso duona, pagaminta iš rupaus malimo miltų, įvairios košės (grikiai, ryžiai, avižiniai dribsniai ir kt.), makaronai, bulvės. Daržovėse gausu mineralinių medžiagų, mikroelementų, vandenyje tirpstančių vitaminų, ypač vitamino C ir karotinų, organinių rūgščių bei maistinių skaidulų. Taip pat šiai grupei priklauso ir ankštinės daržovės – tai augalinės kilmės baltymų turintis maistas, kuriame gausu vitaminų ir mineralinių medžiagų. Vaisiai, kuriuose gausu maistinių skaidulų, vitaminų ir įvairių mikroelementų.
Sekanti grupė, kurios reiktų vartoti kasdien ar rečiau, bei saikingai yra iš baltymais turtingų maisto produktų – pieno, mėsos, paukštienos, žuvies, kiaušinių, riešutų, sėklų. Šiai maisto piramidėje esančiai grupei priklauso ir augaliniai aliejai. Šios grupės maisto produktų reikia valgyti saikingai. Pieno produktai aprūpina mūsų organizmą baltymais, fosforu, kalciu, ypač reikalingu kaulams, visais svarbiausiais vitaminais ir kitomis maistinėmis medžiagomis. Šiai grupei priklauso: pienas, jogurtas, kefyras, rūgpienis, pasukos, grietinė, varškė, sūriai.

Pačiame piramidės viršuje randame maisto produktus, kurių vartoti nederėtų, arba stengtis tai daryti kuo rečiau. Nors daugeliui vaikų tai buvo daugiausiai emocijų sukėlusi grupė. Ir tai suprantama, nes ten randame ir visus saldumynus.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Milda Mockevičiūtė