DANTŲ PRIEŽIŪROS VEIKLOS ŠIAULIŲ R. VOVERIŠKIŲ IR KUŽIŲ MOKYKLOSE

Visi žino, kad dantis reikia valyti, siekiant pašalinti susikaupusius maisto likučius ir bakterijas, sukeliančias dantų ligas. Tačiau kokybiškai tai atlikti moka tikrai ne kiekvienas. 

Kaip rodo Lietuvoje atliktos epidemiologinės studijos, kas antras trimetis turi sugedusių dantų. 98 proc. šių dantų pažeidimų yra negydyti. Šie skaičiai reiškia, kad kas antras vaikas iki trejų metų Lietuvoje gali pajusti dantų skausmą, o vyresniame amžiuje gali suprasti, kad jo dantys skiriasi nuo kitų vaikų dantų (galbūt patirti gėdą dėl savo išvaizdos).

Kai kurie tėvai numoja ranka į dantų valymą. Pastebėję, jog mažametis verkia, priešinasi ir nenori, jog būtų pasirūpinta jo dantukais, tėvai tiesiog nusprendžia palaukti, kol vaikas paaugs ir pats užsimanys valyti dantis. Tokie tėvai bando teisintis, jog pirmieji dantukai taip greitai negenda, o jei ir sugestų, vis tiek jie tik laikini. Tačiau nesirūpinimas vaiko pieniniais dantimis – gan didelė klaida, galinti sukelti ilgalaikes problemas.

Norėdami, kad įvairių su dantimis susijusių problemų tikimybė sumažėtų, atkakliai būtina ugdyti vaiką rūpintis burnos higiena ir nepasiduoti vos išvydus ašaras ar susidūrus su vaiko pasipriešinimu. Vietoj laukimo verčiau išmėginti pasiūlytas gudrybes kaip paskatinti atžalą reguliariai ir tinkamai valytis dantis.

Būdai padedantys motyvuoti valytis dantukus:

  1. Jei norite, jog vaikas nebijotų dantų valymo, nuo pat mažens leiskite jam stebėti, kaip patys valotės dantis. Rodykite atžalai koks tai smagus, blogų pojūčių nesukeliantis, tačiau itin naudingas užsiėmimas. Matydamas tokį elgesį vaikas įsidėmės, kad dantų valymas yra savaime suprantama kiekvienos dienos rutina, kaip kad rankų plovimas ar valgymas.
  2. Gražus, vaiko amžiui tinkantis dantų šepetėlis. Veikiausiai pavyks rasti šepetėlį su mėgiamu pasakų herojumi ar išmargintą mėgstamiausiomis atžalos spalvomis. Net ir tokia smulkmena kaip pakankamai dailus bei nuotaikingas dantų šepetėlis gali paskatinti mažylį su džiaugsmu kulniuoti valytis dantis.
  3. Jei spalvingo dantų šepetėlio nepakanka, galima išmėginti linksmas su dainų valymu susijusias daineles. Daug jų rasite internete arba galite net ir patys sugalvoti kokią nors paprastą melodiją ir prie jos pritaikytus besirimuojančius žodžius.
  4. Taip pat gali padėti su dantų valymu susiję žaidimai. Skaičiuokite drauge su vaiku jo ir savo dantis, siūlykite plačiai prasižioti tariant raides arba tiesiog vaidinkite, jog dantų šepetėlis yra gelbėtojų lėktuvas, norintis padėti išdykėlio dantukams.
  5. Verta apsvarstyti knygų naudą. Galima rasti daugybę įvairių vaikiškų knygelių, kuriose pasakojama apie dantų valymą ir kas nutinka jais tinkamai nesirūpinant. Kai kuriems vaikams tokios ryškiaspalvės knygelės su konkrečiais paaiškinimais tampa puikiu paskatinimu pagaliau be jokio priešinimosi skubėti valytis dantis.

Šiaulių r. Voveriškių ir Kužių mokyklose jauniausių grupių vaikai kartu su visuomenės sveikatos specialiste, vykdančia sveikatos priežiūrą mokykloje kalbėjo apie dantukų priežiūrą, susipažino su dantų priežiūrai reikalingomis priemonėmis. Pamokėlės tikslas – formuoti teisingus burnos higienos įpročius bei motyvuoti vaikus valyti dantis. Visi vaikai aktyviai įsitraukė į veiklą, išklausė informaciją reikalingą visapusiškai burnos ir dantų priežiūrai, kiekvienas galėjo dantų valymo įgūdžius tobulinti valant dantis dantų modeliui „Drakonkiukui“ arba pasibandant taisyklingai valyti dantų muliažą. Taip pat neapsieita ir be kūrybinės užduoties, kurios metu kiekvienas ugdytinis galėjo susikurti savo svajonių dantų šepetuko ir dantų pastos paveikslą.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Asta Stonytė-Kožiteva