VAIKŲ DANTŲ PRIEŽIŪRA. UŽSIĖMIMAI ŠIAULIŲ R. DUBYSOS AUKŠTUPIO MOKYKLOS AUKŠTELKĖS IR BUBIŲ SKYRIUOSE

Dantų ėduonis ir uždegiminiai apydančio procesai yra vienos dažniausių vaikų ir paauglių burnos ertmės ligų. Dantų ėduonį dažniausiai sukelia apnašos ir jose esantys mikroorganizmai. Todėl svarbiausia jas pašalinti. Dantis valant šepetėliu ir pasta burnoje sumažėja mikroorganizmų, pašalinami maisto likučiai ir apnašos. Taip ne tik mechaniškai pašalinamos apnašos, bet ir fluoridai patenka ant danties paviršiaus.

Burnos higienos įpročiai formuojami dar jauname amžiuje. Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, jog vienas iš būdų, kaip gerinti vaikų ir paauglių burnos sveikatą, yra mokyklose vykdomų burnos sveikatos stiprinimo programų įgyvendinimas. Atlikti tyrimai rodo, kad profilaktinis švietimas mokyklose prisideda prie reikšmingo žinių apie burnos sveikatą gerinimo, formuoja tinkamą su burnos sveikata susijusį elgesį ir turi įtakos burnos sveikatos klinikinių indeksų pokyčiams.

Vasario mėnesį Šiaulių r. Dubysos aukštupio mokyklos Aukštelkės ir Bubių skyriuose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai dalyvavo dantų priežiūros užsiėmimuose, kuriuos vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūra mokykloje. Užsiėmimų metu vaikai sužinojo apie burnos higienos svarbą, mokėsi kaip taisyklingai valyti dantis, kokias priemones naudoti, diskutavo koks maistas tinkamas dantukams ir koks – netinkamas.

Tinkama vaikų dantų priežiūra

 • Reikia naudoti minkštą arba labai minkštą dantų šepetėlį su maža galvute ir patogia rankena, o dantų pastą rinktis pagal vaiko amžių.
 • Formuoti vaikų burnos sveikatos priežiūros įpročius reikėtų pradėti išdygus pirmajam dantukui. Juos būtina mokyti du kartus per dieną (ryte ir vakare) maždaug po dvi minutes valyti dantis.
 • Vaikų dantų valymo įgūdžiai formuojasi iki 12 metų. Iki šio amžiaus rekomenduojama dantis valyti kartu su vaikais.
 • Valyti dantis šepetėliu ir dantų pasta du kartus per dieną: vakare prieš miegą ir dar kartą bet kuriuo kitu dienos metu.
 • Vyresniems nei šešerių metų vaikams, turintiems visus sveikus dantis, rekomenduojama valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Vaikams, turintiems nors vieną ėduonies pažeistą dantį, taip pat neįgaliems ir turintiems bendros sveikatos problemų vaikams gydytojas odontologas gali skirti valyti dantis su dantų pasta, kurioje yra 1450 ppm fluoridų. Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – 1–2 cm.
 • Išvalius dantis vaikas turi išspjauti dantų pastos likučius, burną išskalauti vandeniu. Vakare prieš miegą išvalius dantis nevalgyti ir negerti, išskyrus vandenį.
 • Nuo 6 iki 12 metų vietoj pieninių dantų dygsta nuolatiniai. Šis laikotarpis sutampa su amžiumi, kai vaikui rekomenduojama pradėti savarankiškai valyti dantis. Jis turi po truputį perimti atsakomybę už savo burnos sveikatą. Tačiau tėvų dalyvavimas ir kontrolė vis dar būtini. Išdygus šeštam nuolatiniam krūminiam dančiui rekomenduojama kreiptis į odontologą dėl danties vagelių padengimo silantais.
 • Viena svarbiausių pagalbinių burnos higienos priemonių yra tarpdančių higieniniai siūlai kontaktiniams dantų paviršiams valyti. Iki 12 metų vaikams tarpdančius turėtų valyti tėvai. Higieninį tarpdančių siūlą patartina naudoti nors kartą per dieną, geriausiai po vakarienės, prieš įprastą dantų valymą arba po jo.
 • Svarbu ne tik geras dantų valymas, bet ir tinkama mityba! Didžiausią neigiamą įtaką vaikų burnos sveikatai daro saldumynai, dažnas užkandžiavimas, limonadai, sultys, ledai, džiovinti vaisiai, greitas ir lipnus maistas, kuris prilimpa prie dantų.
 • Dantims naudingas maistas: pienas ir jo produktai; švieži vaisiai ir daržovės; sėklos ir riešutai; mėsa, žuvis ir kiaušiniai; labai svarbus ir vanduo – pasaulio sveikatos organizacija vandens rekomenduoja išgerti vidutiniškai apie 30 ml/1 kg kūno masės. Taip pat naudinga po valgio skalauti burną vandeniu, nes jis padeda nuplauti maisto likučius ir bakterijas.
 • Svarbu reguliariai apsilankyti pas odontologą! Pirmasis vizitas turėtų būti tik išdygus pirmajam dantukui, vėliau reikia lankytis reguliariai bent kartą per metus, o esant būtinybei pagal individualų apsilankymų planą.

Taisyklingas dantų valymas:

 1. Ant dantų šepetėlio uždėkite nedidelį kiekį dantų pastos (žirnio dydžio rutuliuką).
 2. Švelniai nespaudžiant dantų šepetėlio aukštyn-žemyn sukamaisiais judesiais valykite dantų paviršius – skaičiuojant judesius – po 8-10 judesių vienai dantų porai. Priartėję prie dantenų, palenkite šepetėlį 45 laipsnių kampu, kad šereliai palįstų po dantenomis. Krūminių dantų paviršių švelniai valykite šluojamaisiais judesiais.
 3. Kiekvienai burnos daliai – viršutiniams, apatiniams dantims, iš kairės ir dešinės, iš vidaus ir išorės – skirkite apie 30 sekundžių. Būtinai valykite liežuvį arba įsigykite specialų liežuvio valiklį.

Parengta pagal:

https://www.hi.lt/informacine-medziaga-vaiku-sveikatos-stiprinimo-temomis-skirta-visuomenes-sveikatos-specialistams-vykdantiems-sveikatos-prieziura-mokykloje/#–tema-%E2%80%9Eburnos-higiena%E2%80%9C%E2%80%8B%C2%A0

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Tuzinienė