Gruodžio mėnesį ugdymo įstaigose visuomenės sveikatos specialistė mokė vaikus saugotis traumų ir nelaimingų atsitikimų. Aktyviai diskutavome apie žiemos pavojus, žiūrėjome trumpus filmukus. Vaikai sužinojo, kaip reikia saugiai elgtis šalia pavojų keliančių pastatų, kaip tai gali pakenkti jų sveikatai. Dėmesys buvo skiriamas pavojams vandenyje ir pramogaujant su rogutėmis ar kitomis žiemos sporto priemonėmis. Akcentuoti nelaimingi atsitikimai žiemą, ypač ant netvirto ledo, vandens pavojai. Važinėjimas rogutėmis yra smagi žiemos pramoga, kuria gali mėgautis įvairaus amžiaus vaikai. Netoliese esančios kalvos ar šlaito radimas ir nusileidimas rogutėmis ar kitomis priemonėmis gali suteikti didžiulį džiaugsmą. Svarbu užtikrinti, kad kalnelis nusileidimui būtų saugus, be kliūčių ar pavojų. Suaugusiųjų priežiūra ir nurodymai taip pat būtini siekiant išvengti nelaimingų atsitikimų ir užtikrinti vaikų saugumą.
Keli patarimai, kaip išvengti pavojų:
- būkite dėmesingi ir atidūs lipdami laiptais, laikykitės už turėklų;
- būkite atidūs išeidami iš pastatų į lauką;
- iš viešojo transporto išlipkite atsargiai, laikykitės už turėklų;
- neskubėkite;
- avėkite tinkamus batus grubaus reljefo padu, venkite aukštakulnių. Patariama naudoti batų apkaustus;
- geriau eikite sniegu, o ne slidžiais šaligatviais;
- tamsiu paros metu būtinai dėvėkite atšvaitus. Juos seginčius pėsčiuosius vairuotojai pastebi anksčiau. Tai labai svarbu, kadangi slidžiose gatvėse automobilio stabdymo kelias daug ilgesnis;
- jeigu visgi paslydote ir krentate, reikia mokėti taisyklingai kristi. Patariama atsipalaiduoti, kadangi tuomet raumenys neįtempti ir kritimo smūgis švelnesnis;
- jei paviršius, kuriuo einate, labai slidus, išskleiskite rankas į šonus ir šliuožkite kojomis tarsi slidininkas.
Jei traumos išvengti nepavyko, rekomenduojama kuo skubiau kreiptis į gydytojus, kurie pasakys tikslią diagnozę, bei suteiks reikiamą pagalbą. Tačiau, jei trauma nėra labai rimta, žinodami, kaip teisingai elgtis galime ir patys sau nemažai padėti. Per pirmąsias 48 valandas po traumos, namuose reikėtų vadovautis principu:
- ramybė – nutraukti bet kokią veiklą, keliančią skausmą.
- šaldymas – pažeistą vietą reikia šaldyti 15-20 min. 4-6 kartus per dieną, tinka vanduo su ledukais, specialių šaldančių priemonių galite įsigyti vaistinėje.
- kompresija – patinimui sumažinti padeda pažeistos vietos kompresija, tinka elastinis bintas.
- pakėlimas – pažeistą galūnę kiek įmanoma laikyti pakeltą, kad sumažintumėte patinimą.
Apsisaugoti nuo šalčio yra paprasta: esant dideliam šalčiui reikia vengti ilgai būti lauke, stengtis visada judėti, nestovėti vietoje. Svarbiausia yra tinkama apranga – šilti, laisvi, neaptempti rūbai, judesių nevaržantys. Gerai, kai viršutiniai drabužiai yra neperpučiami vėjo. Svarbu patogi, neperšlampama, laisva avalynė. Būtina kepurė, šalikas, geriausia kumštinės pirštinės. Jeigu drabužiai sušlapo, kuo greičiau juos pakeiskite sausais. Per šalčius rekomenduojama valgyti kaloringesnį maistą, gerti daugiau skysčių, geriausia šiltų – taip palaikoma tinkama kūno temperatūra.
Parengta pagal: www.smlpc.lt
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Enrika Vaznienė