MAITINIMO KRŪTIMI SAVAITĖ: KĄ REIKIA ŽINOTI?

By 2023-08-013 rugpjūčio, 2023Aktualijos, Motinos ir vaiko sveikata

Rugpjūčio 1-7 d. minima Pasaulinė kūdikių maitinimo krūtimi savaitė. Žindymas yra procesas, kai motinos maitina savo kūdikį iš savo pieno liaukų. Tai natūralus ir svarbus būdas, kuriuo kūdikis gauna visas reikalingas maistines medžiagas ir imunitetą per pirmuosius gyvenimo mėnesius ar net metus. Tačiau žindymas yra kiekvieną dieną ir naktį vykstantis mamos ir kūdikio bendravimas, kuris daro didelę teigiamą įtaką abiem. Kaip?

Kūdikio perspektyvoje:

  • Pienas yra idealiai suderintas su kūdikio mitybos poreikiais ir skatina tinkamą jo augimą ir raidą.
  • Pienas suteikia imunitetą, padedantį kovoti su infekcijomis ir ligomis.
  • Žindymas padeda suvienodinti kūdikio kūno temperatūrą, reguliuojant jo šilumos suvartojimą.

Motinos perspektyvoje:

  • Žindymas skatina artimą ryšį su kūdikiu ir padeda kurti stipresnį emocinį ryšį.
  • Motinos kūnui tai padeda greičiau atsigauti po gimdymo, mažinant kraujavimo riziką ir padedant grąžinti gimdą į ankstesnę formą.
  • Ilgesnis nei 12 mėnesių žindymas mamai mažina susirgimo diabetu, hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligomis, krūties ir kiaušidžių vėžiu tikimybę, taip pat mažiau patiria klubo sąnario problemų ir osteoporozės atvejų, pagerėja cholesterolio kiekis, tikėtinas mažesnis reumatoidinio artrito intensyvumas, mažina išsėtines sklerozės pasikartojimą.
  • Kūdikio buvimas prie krūties sumažina streso hormonų išsiskyrimą mamai.

Žindymas gali būti laikomas vienu iš natūraliausių ir optimaliausių būdų maitinti kūdikį pirmuosius jo gyvenimo mėnesius, tačiau tai gali būti individualus pasirinkimas, priklausantis nuo kiekvienos motinos ir kūdikio sveikatos, aplinkybių ir galimybių. Svarbu konsultuotis su gydytoju ar kvalifikuotu sveikatos specialistu, kuris galės pateikti individualizuotą patarimą ir pagalbą, jei reikia.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė