ŠIAULIŲ R. KAIRIŲ JUNGTINĖS MOKYKLOS KAIRIŲ SKYRIUJE PAMOKOS „PIRMOS PAGALBOS TEIKIMO PAGRINDAI“

By 2023-05-2629 gegužės, 2023Sveikatos renginiai ugdymo įstaigose

Šiaulių r. Kairių jungtinės mokyklos Kairių skyriuje mokiniai kartu su visuomenės sveikatos specialiste Indre mokėsi pirmos pagalbos teikimo pagrindų. Su mokiniais buvo aptarta kada reikia teikti pirmą pagalbą. Ar visuomet reikia gaivinti žmogų, o kartais gal užtenka tik aptvarstyti žaizdą su tvarsčiu ar užklijuoti pleistrą. Po aptarimo mokiniai atliko gaivinimą pasitelkiant į pagalbą pirmosios pagalbos suteikimo treniruoklį „Bilį“. Taip pat labai svarbu žinoti, ką reikia daryti, kai kitas žmogus susižeidžia, o pleistro jau nebeužtenka. Tada reikia į pagalbą pasitelkti tvarstį ir žinoti tvarstymo būdus.

Ką reikia žinoti apie pirmąją pagalbą?

ĮVERTINKITE SITUACIJA.

Atsargiai patapšnokite per nukentėjusiojo pečius ir garsiai paklauskite: „kaip jaučiatės?“, „kas atsitiko?“. Jei žmogus nereaguoja, jis yra nesąmoningas.

Jei nukentėjusysis nesąmoningas:

 • Kvieskite greitąją medicinos pagalbą, paprašykite pristatyti išorinį automatinį defibriliatorių.
 • Pradėkite gaivinimą.

Jei nukentėjusysis sąmoningas:

 • Nuraminkite jį.
 • Stenkitės nejudinti, nebent aplinkoje tvyro pavojus nukentėjusiajam ar teikiančiam pagalbą.
 • Apžiūrėkite nukentėjusįjį: pačiupinėkite jį nuo galvos iki kojų.
 • Suteikite pirmąją pagalbą.
 • Jeigu būtina, kvieskite greitąją medicinos pagalbą (GMP).

PRADINIS GAIVINIMAS.

 • Greitai įvertinkite situaciją ir galimus pavojus.
 • Atsargiai patapšnokite per pečius ir garsiai paklauskite: „kaip jaučiatės?“.
 • Jei nukentėjusysis nereaguoja, t. y. yra praradęs sąmonę, skambinkite bendrosios pagalbos telefono numeriu 112. Kviesdami GMP, paprašykite atvežti išorinį automatinį defibriliatorių. Atlikite punktuose 1, 2, 3, 4, 5 aprašytus veiksmus:
 1. Paguldykite nukentėjusįjį ant nugaros;
 2. Atverkite nukentėjusiojo kvėpavimo takus: dviem pirštais pakelkite smakrą, kitos rankos delną uždėkite ant kaktos ir atloškite galvą. Stebėkite, klausykitės ir bandykite pajusti kvėpavimą (apie 10 sekundžių).
 3. Jei nukentėjusysis nesąmoningas, bet kvėpuoja, ir neįtariate stuburo traumos, paverskite jį ant šono, stebėkite sąmonę ir kvėpavimą.
 4. Jei nukentėjusysis nekvėpuoja ar nesate tikras dėl jo kvėpavimo, pradėkite gaivinti: atlikite 30 krūtinės paspaudimų 100 kartų per minutę dažniu (atitinka skaičiavimą „ir viens, ir du, ir viens, ir du…“).
 5. Atlikę 30 krūtinės paspaudimų, padarykite 2 įpūtimus ir t.t. Paspaudimus ir įpūtimus santykiu 30:2 kartokite tol, kol atvyks GMP, arba nukentėjusysis atsigaus pats.

Parengta pagal: https://sam.lrv.lt/

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Indrė Budrevičiūtė