ŠIAULIŲ R. MEŠKUIČIŲ LOPŠELIS-DARŽELIS MINĖJO ,,TRIUKŠMO DIENĄ“

Kiekvienais metais, paskutinį balandžio trečiadienį yra minima Triukšmo diena. Paminėjo ją ir Šiaulių r. Meškuičių lopšelio – darželio, „Smalsučių“ grupės vaikai. Vaikai išmatavo, kokio stiprumo garsu jie sveikinasi ryto rate ir kokiu garsu auklėtoja turėtų jiems šaukti, kad jie išgirstų esant dideliam šurmuliui grupėje. Bei mokinosi nusiraminti. Nes tyla ir ramybė labai svarbu augančiam ir besimokančiam žmogučiui.

Pasaulio sveikatos organizacijos specialistai įspėja, kad garso intensyvumui aplinkoje pakilus virš 50 dB, trikdomas dėmesys, greičiau nuvargstama. Kas gi gali „teršti“ tylą? Pasirodo, kad namų apyvokos reikmenys, tokie kaip plakikliai, skalbimo mašinos, dulkių siurbliai, virtuvės kombainai. Kartu sudėjus jų keliamas triukšmas gali būti ir 80 – 90 dB. Nuolat įjungti, nors ir vidutiniu garsu veikiantys televizoriai, radijo imtuvai, taip pat prisideda prie šios „taršos“. Kiti prietaisai, tokie kaip lašantys čiaupai, tiksintys laikrodžiai, maigoma kompiuterio klaviatūra, mobiliojo telefono skambučiai. Nors ir atrodo nežymūs garsai, bet taip pat labai vargina ir dirgina mūsų nervų sistemą.

Triukšmas labai įtakoja mūsų sveikatą. Tai gali sukelti ir psichologinių problemų, žmonės tampa nervingesni, agresyvesni. Gali sukelti panikos priepuolius. Trukdo susikaupti, koncentruoti dėmesį, todėl sunku dirbti bei mokytis. Įrodyta, kad triukšmas susilpnina mūsų gebėjimą aiškiai girdėti. Veikia ir širdies veiklą, nes nuo triukšmo pakyla kraujospūdis. Triukšmas gali tapti net lėtinių skrandžio ligų priežastimi.

Kai kurie žmonės triukšmui jautresni už kitus. Labiausiai nuo jo turėtume saugoti vaikus. Taip pat jis stipriai veikia ligotus ir vyresnio amžiaus žmones, pamainomis dirbančius įvairių sričių specialistus.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Milda Mockevičiūtė