MINIMA TARPTAUTINĖ TRIUKŠMO SUPRATIMO DIENA

Kiekvienais metais paskutinį balandžio trečiadienį minima Tarptautinė triukšmo suvokimo diena. Ji skirta skatinti gyventojų susirūpinimą ilgalaikio triukšmo poveikio žala visuomenės sveikatai ir kaip kiekvienas iš mūsų galėtų prisidėti prie tylesnės aplinkos kūrimo.

Triukšmu vadinamas nepageidaujamas žmogui garsas, sklindantis iš įvairių (natūraliųjų ir dirbtinių) garso šaltinių. Fiziologiniu požiūriu tai bet koks garsas, kuris trukdo normaliam žmogaus darbui ar poilsiui. Akustinis triukšmas – įvairaus stiprumo ir dažnio garso bangų visuma, kuri gali sukelti nepalankias bei kenksmingas pasekmes sveikatai. Siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į triukšmo keliamus iššūkius, kurti tylesnių namų, tylesnių mokyklų ir tylesnio poilsio aplinką, ugdyti visuomenės atsakomybę už sveikos aplinkos kūrimą sau ir savo vaikams.

Natūralus gamtinis triukšmas – jūros ošimas, upelio čiurlenimas, medžių šlamėjimas, paukščių čiulbėjimas pasižymi visai kitokiomis akustinėmis charakteristikomis, jis nesukelia jokių neigiamų emocijų bei pasekmių sveikatai. Priešingai, natūralus gamtinis triukšmas veikia žmogų raminančiai, gerina jo nuotaiką, praturtina emocinę sferą.

Kokia triukšmo grėsmė sveikatai?

Pasaulio sveikatos organizacija triukšmą vertina kaip labai pavojingą sveikatai veiksnį. Jis gali veikti tiek psichologiškai, tiek fiziškai, trikdydamas tokias veiklas kaip poilsis, miegas, bendravimas, mokslas. Kai triukšmo poveikis yra nuolatinis vystosi centrinės ir vegetacinės nervų sistemos funkciniai sutrikimai. Net labai mažas triukšmas gali sukelti galvos svaigimą ir skausmą, cypimą ausyse, miego sutrikimus, atminties ir dėmesio pablogėjimą. Dėl to sumažėja protinis ir fizinis darbingumas, blogėja žmogaus regos ir klausos reakcijų greitis, didėja rizika gauti traumą, blogėja judesių koordinacija. Tyrimais buvo nustatyta, kad ilgalaikis triukšmo poveikis, veikdamas per centrinę nervų sistemą, gali sukelti įvairius susirgimus – išeminę ir hipertenzinę širdies ligą, aterosklerozę, opaligę, skrandžio uždegimą

Nors dauguma žmonių pripranta prie triukšmo ir jo nebepastebi, tačiau net ir nereaguojant į garsus, žmogaus smegenys nenustoja registruoti iš išorės siunčiamų signalų. Tik visiška tyla leidžia joms šiek tiek pailsėti.

Nemalonūs garsai daro neigiamą įtaką ne tik žmonėms, sukeldami trumpalaikius ar ilgalaikius sveikatos sutrikimus, bet dar gyvūnams ir negyvajai aplinkai. Žemesnių dažnių triukšmas žaloja gyvenamuosius ir negyvenamuosius pastatus, kas sukelia ypač daug problemų senamiesčiuose, kur esantys namai neatsparūs triukšmo poveikiui.

Kaip apsisaugoti nuo triukšmo?

  • Naudokite klausos prevencines priemones, jei esate veikiamas didelio triukšmo (pjaunant žolę, remontuojant butą ir kt.).
  • Jei esate koncerte ar diskotekoje, būkite atokiau nuo garso kolonėlių, pasinaudokite pertrauka.
  • Klausydamiesi muzikos per grotuvo ausines, pasirinkite tinkamą (saugų) garso lygį.
  • Pirkdami žaislus vaikams, atkreipkite dėmesį į jų skleidžiamą triukšmą. Būtina atsiminti, kad vaikai žaisdami dažnai laiko daiktus šalia ausų.
  • Stenkitės daugiau laiko praleisti gamtoje.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad turime išmokti susigyventi ne tik su dirbtinai sukeliamu triukšmu, bet ir mėgautis natūralios gamtos garsais ar tiesiog pasidžiaugti tyla.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Viktorija Strazdinienė