ELEKTRONINĖS CIGARETĖS: ŽALINGAS POVEIKIS SVEIKATAI

Rūkymas yra vienas populiariausių žalingų įpročių visame pasaulyje ir nors apie rūkymo daromą žalą mūsų organizmui yra žinoma, milijonai žmonių kasdien naudoja įvairius tabako gaminius. Šiais laikais itin populiarios yra elektroninės cigaretės, ypač jaunimo tarpe.

Apie tikslų elektroninių cigarečių poveikį sveikatai dar mažai žinoma. Kodėl? Nemažai atliekamų tyrimų finansuojama išorinių partnerių (daugelį straipsnių, kuriuose teigiama, kad el. cigaretės nėra žalingos, rėmė cigarečių industrijos atstovai). Kituose moksliniuose straipsniuose, kuriuose nėra deklaruotų pašalinių interesų, teigiama, kad el. cigaretės yra žalingos.

Su Šiaulių r. Kuršėnų L. Ivinskio gimnazijos I klasių moksleiviais buvo kalbėta apie elektroninių cigarečių keliamą pavojų sveikatai, kaip rūkymas veikia visą organizmą ir kokios ligos gresia rūkantiems. Mokiniai užsiėmimo metu turėjo galimybę išbandyti CO analizatorių, kuris parodo anglies monoksido kiekį plaučiuose. Taip pat norintieji galėjo išbandyti griebiamosios plaštakos jėgą su dinamometru.

Nėra nežalingo rūkymo būdo, todėl net ir pakeitęs įprastas tabako cigaretes cigaru, pypke, kaljanu, kaitinamojo tabako gaminiu ar elektronine cigarete, neišvengsi su rūkymu susijusios rizikos sveikatai.

Vis dar nėra aiškios ilgalaikio elektroninių cigarečių vartojimo pasekmės sveikatai, bet trumpalaikio jų rūkymo poveikio tyrimų rezultatai jau įspėja apie galimas grėsmes. Svarbu suprasti, kad elektroninių cigarečių sudėtyje esantis nikotinas sukelia priklausomybę. Taip pat vartojant elektronines cigaretes išlieka nikotino perdozavimo rizika, nes dažnai jos vartojamos netinkamai. Todėl vienintelis asmens sveikatai naudingas pasirinkimas yra iš viso nerūkyti.

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Strazdinienė