DANTUKŲ PRIEŽIŪROS UŽSIĖMIMAI MAŽIESIEMS ŠIAULIŲ R. DUBYSOS AUKŠTUPIO MOKYKLOS AUKŠTELKĖS IR BUBIŲ SKYRIUOSE

Dantų ėduonis ir uždegiminiai apydančio procesai yra vienos dažniausių vaikų ir paauglių burnos ertmės ligų. Nustatyta, kad 60–90 proc. mokyklinio amžiaus vaikų turi ėduonies pažeistų dantų ir net 50,3 proc. 15–19 m. jaunuolių burnos higienos įpročiai nepakankami – stebimos mineralizuotos apnašos. Daugeliui burnos ertmės ligų būdinga daugiaveiksnė etiologija – įtakos turi biologiniai, socialiniai, ekonominiai, kultūriniai ir aplinkos veiksniai. Manoma, kad burnos priežiūros įpročius daugiausia nulemia socialiniai ir ypač elgesio veiksniai.

Burnos higienos įpročiai formuojami dar jauname amžiuje. Sveikatos raštingumo gerinimas ir sveikatai nepalankaus elgesio koregavimas yra laikomi efektyviais metodais, siekiant išvengti odontologinių ligų. Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, jog vienas iš būdų, kaip gerinti vaikų ir paauglių burnos sveikatą, yra mokyklose vykdomų burnos sveikatos stiprinimo programų įgyvendinimas. Atlikti tyrimai rodo, kad profilaktinis švietimas mokyklose prisideda prie reikšmingo žinių apie burnos sveikatą gerinimo, formuoja tinkamą su burnos sveikata susijusį elgesį ir turi įtakos burnos sveikatos klinikinių indeksų pokyčiams.

Šių metų vasario mėnesį Šiaulių r. Dubysos aukštupio mokyklos Aukštelkės ir Bubių skyriuose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai dalyvavo dantų priežiūros užsiėmimuose, kuriuos vedė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūra mokykloje. Užsiėmimų metu vaikai sužinojo apie burnos higienos svarbą, kaip taisyklingai valyti dantis, kokias priemones naudoti, koks maistas tinkamas dantukams ir koks – netinkamas, diskutavo ir atliko užduotėles.

Tinkama vaikų dantų priežiūra

  • Reikia naudoti minkštą arba labai minkštą dantų šepetėlį su maža galvute ir patogia rankena, o dantų pastą rinktis pagal vaiko amžių.
  • Formuoti vaikų burnos sveikatos priežiūros įpročius reikėtų pradėti išdygus pirmajam dantukui. Juos būtina mokyti du kartus per dieną (ryte ir vakare) maždaug po dvi minutes valyti dantis.
  • Svarbu ne tik geras dantų valymas, bet ir tinkama mityba! Didžiausią neigiamą įtaką vaikų burnos sveikatai daro saldumynai, dažnas užkandžiavimas, limonadai, sultys, ledai, džiovinti vaisiai, greitas ir lipnus maistas, kuris prilimpa prie dantų.
  • Dantims naudingas maistas: pienas ir jo produktai; švieži vaisiai ir daržovės; sėklos ir riešutai; mėsa, žuvis ir kiaušiniai; labai svarbus ir vanduo – pasaulio sveikatos organizacija vandens rekomenduoja išgerti vidutiniškai apie 30 ml/1 kg kūno masės. Taip pat naudinga po valgio skalauti burną vandeniu, nes jis padeda nuplauti maisto likučius ir bakterijas.
  • Svarbu reguliariai apsilankyti pas odontologą! Pirmasis vizitas turėtų būti tik išdygus pirmajam dantukui, vėliau reikia lankytis reguliariai bent kartą per metus, o esant būtinybei pagal individualų apsilankymų planą.

Taisyklingas dantų valymas:

  1. Ant dantų šepetėlio uždėkite nedidelį kiekį dantų pastos (žirnio dydžio rutuliuką).
  2. Švelniai nespaudžiant dantų šepetėlio aukštyn-žemyn sukamaisiais judesiais valykite dantų paviršius – skaičiuojant judesius – po 8-10 judesių vienai dantų porai. Priartėję prie dantenų, palenkite šepetėlį 45 laipsnių kampu, kad šereliai palįstų po dantenomis. Krūminių dantų paviršių švelniai valykite šluojamaisiais judesiais.
  3. Kiekvienai burnos daliai – viršutiniams, apatiniams dantims, iš kairės ir dešinės, iš vidaus ir išorės – skirkite apie 30 sekundžių. Būtinai valykite liežuvį arba įsigykite specialų liežuvio valiklį.

Parengta pagal: http://www.smlpc.lt 

https://www.hi.lt/lt/visuomenes-sveikata-2022-nr-4-99.html

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Tuzinienė