DISKUSIJOS ,,APSISAUGOKIME NUO VIRUSŲ”

Didėjant sergamumui ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis bei įvairiems virusams labai svarbu nepamiršti bendrųjų apsisaugojimo nuo gripo ir kitų virusų, priemonių.

 1. Dažnai plaukite rankas (ypač prieš valgį)

Rankų plovimas apsaugo nuo tiesioginio ir netiesioginio kontakto su virusu. Tiesioginis kontaktas – tai galimybė „gauti“ virusą paduodant ranką sveikinantis sergančiam žmogui, kuris prieš tai lietė savo burną ar nosį arba čiaudėjo ar kosėjo prisidengdamas burną delnu. Netiesioginis kontaktas – tai galimybė „gauti“ virusą liečiant durų rankeną, vandens čiaupą, panaudotą nosinę ar kitus daiktus, kuriuos prieš tai lietė sergantis žmogus.

 1. Užsidenkite nosį ir burną, kai kosėjate ar čiaudite

Virusai su iščiaudėtais ar iškosėtais lašeliais sklando nedideliu atstumu (iki vieno metro), todėl užsikrėsti galima esant arti sergančio žmogaus, kuris kosėja ar čiaudi neužsidengęs nosies ir burnos. Užsidengiant burną ir nosį galima išvengti virusų plitimo.

 1. Tinkamai naudokite vienkartines nosines

Gripo virusas gali kurį laiką išgyventi ant aplinkos daiktų arba rankų. Užsikrėsti gripu galima nuo šviežiai užkrėstų vienkartinių ar daugkartinių nosinių arba rankų. Žmonės, turintys tiesioginį ar netiesioginį kontaktą su kvėpavimo takų išskyromis, turi didesnę riziką užsikrėsti virusais.

 1. Jei neturite po ranka nosinės, užsidenkite burną ir nosį rankove (geriausiai alkūnės linkyje)

Jeigu neturite rankose nosinės ir matote, kad nespėsite jos surasti, čiaudėkite ir kosėkite į rankovę. Geriausiai tam tinka alkūnės linkis. Taip užkirsite kelią viruso plitimui oru ir rankomis. Jei prisidengėte burną ir nosį delnu, tuojau pat nusiplaukite rankas.

 1. Jeigu susirgote – pasilikite namie

Sergantis žmogus platina gripo virusą 5–7 dienas nuo ligos simptomų atsiradimo. Rekomenduojama pasilikti namie, vos tik pajutote pirmuosius gripo ar peršalimo simptomus, taip apsaugosite savo įstaigos kolektyvą nuo viruso išplitimo.

Siekiant mažinti peršalimo ir kitų virusų plitimui sausio mėnesį Šiaulių r. Kuršėnų S. Anglickio, Šiaulių r. Kužių mokykloje ir Pavenčių mokyklos – daugiafunkcinio centro Raudėnų skyriuje mokiniams vyko diskusijos „Apsisaugokime nuo virusų“. Mokiniai klausėsi apie mikrobus, kokie jie būna, kaip atrodo, kur gyvena. Aiškinosi, kaip klastingai bakterijos ir virusai bando surasti įvairiausių būdų, kad patektų į mūsų organizmą ir sukeltų įvairias ligas. Ugdytiniai taip pat įsijungė į aktyvią diskusiją, kaip su mikrobais turėtume kovoti, kad išvengtume jų plitimo. Kartu su visuomenės sveikatos specialiste vaikai atliko eksperimentą, tapdami tikrais mikrobų detektyvais: pasitelkę „mikrobų“ miltelių ir ultravioletinės lempos pagalba ieškojo pasislėpusių mikrobų ant rankyčių bei stebėjo, ar įmanoma mikrobus nuplauti tik su vandeniu, ar visgi reikalinga ir muilo pagalba. Na, o prisiminę tinkamas rankų plovimo taisykles ir pasižadėję laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo rekomendacijų, vaikai skubėjo atlikti visuomenės sveikatos priežiūros specialistės parengtas užduotėles.

Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad net 80 proc. infekcinių susirgimų galima išvengti tinkamai plaunant rankas, nes nuo daugelio žarnyno infekcinių ligų skiepų nėra, todėl pagrindinė profilaktikos priemonė tebėra tik asmens higiena. Rankas plauti rekomenduojama dažnai, ypač svarbu jas plauti šiais atvejais:

 • visada, kai jos nešvarios;
 • grįžus namo iš darbo, iš parduotuvės;
 • pabuvus viešose vietose;
 • pasinaudojus visuomeniniu transportu;
 • pabendravus su sergančiu žmogumi;
 • prieš valgant;
 • pasinaudojus tualetu;
 • prieš ir po maisto gaminimo;
 • išsivalius nosį, nusičiaudėjus, nusikosėjus;
 • po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, valymo (pvz., išnešus šiukšles);
 • prieš vaiko maitinimą; pakeitus vystyklus;
 • grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo;
 • po kontakto su gyvūnais ar jiems priklausančiais daiktais.

Parengta pagal: www.sam.lt; Ranku_higiena.pdf (smlpc.lt)

 Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Martyna Kubilienė