ŠIAULIŲ R. KURŠĖNŲ LOPŠELYJE – DARŽELYJE ,,NYKŠTUKAS“ IR KURŠĖNŲ DAUGĖLIŲ PROGIMNAZIJOJE VYKO UŽSIĖMIMAI ,,RANKYČIŲ ŠVARA“ IR ,,ASMENS HIGIENA“

By 2022-12-1617 balandžio, 2023Sveikatos renginiai ugdymo įstaigose

Šiaulių r. Kuršėnų lopšelyje – darželyje ,,Nykštukas“ ir Kuršėnų Daugėlių progimnazijoje vyko užsiėmimai apie rankyčių švarą ir asmens higieną. Visuomenės sveikatos specialistės Indrė ir Enrika vaikams priminė rankų plovimo žingsnelius, nes per nešvarias rankas plinta mikrobai. Kalbėjo kada rankytes reikia plauti ir kodėl mikrobai, tokie pavojingi. Mokė kaip rankas reikia plauti, mikrobų maišelio pagalba parodė kaip mikrobus ,,pamatyti“, vaikai trynė rankytes su muiliuku ir plovė vandeniu, o laikrodukas skaičiavo laiką. Po rankyčių plovimo specialistės pasižiūrėjo vaikų rankytes su žibintuvėliu ar jos gerai nuplautos. Vaikai atliko užduotėlę – ant rankos nupiešė mikrobus ten, kur jie mėgsta slėptis, klausė dainelės. Mokykloje mokiniams vyko užsiėmimai apie asmens higieną. Asmens higienos įpročiai vaikams ypač svarbūs, todėl reikia mokyti ir priminti apie higieninius įgūdžius ir jų svarbą sveikatai.

Asmens higiena – atskira higienos dalis, kuri tiria kūno, drabužių, avalynės priežiūrą, buitines aplinkos sąlygas ir nustato reikalavimus, kurių pagalba ugdomi higieninio elgesio įpročiai – tai žinių ir taisyklių visuma, padedanti saugoti ir stiprinti sveikatą.

Rankų higiena yra viena iš pagrindinių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo infekcijų, plintančių kontaktiniu būdu.

Rankas reikia plauti:

  • Rankas būtina plauti visada, kai jos yra nešvarios
  • Prieš valgį
  • Pasinaudojus tualetu
  • Prieš ir po maisto gaminimo
  • Po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais
  • Grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo
  • Pasinaudojus visuomeniniu transportu
  • Pabuvus viešose vietose
  • Po nosies valymo (kosint ar čiaudint)
  • Pažaidus su gyvūnais (naminiu).

Rankos – viena judriausių kūno dalių. Jomis dirbame įvairius darbus, gestais išreiškiame emocijas, bendraujame su mus supančiu pasauliu. Mūsų rankos natūraliai išskiria aliejų, kuris padeda išsaugoti odos drėgmę ir neleidžia odai sausėti. Tačiau šis aliejus – puiki terpė mikrobams augti ir daugintis, be to, padeda mikrobams prilipti prie odos. Mūsų rankos natūraliai aplipusios naudingomis bakterijomis. Tačiau reguliarus rankų plovimas padeda nuo jų pašalinti kitus, kenksmingus mikrobus, kurių prisirenkame iš aplinkos.

Parengta pagal: www. smlpc.lt

Visuomenės sveikatos specialistės, vykdančios sveikatos priežiūrą mokyklose, Enrika Vaznienė ir Indrė Budrevičiūtė