SVEIKOS GYVENSENOS UŽSIĖMIMAI SU PRADINUKAIS ŠIAULIŲ R. GRUZDŽIŲ GIMNAZIJOJE

Šiaulių r. Gruzdžių gimnazijos pradinukai kiekvieną dieną stengiasi nepamiršti sveikos gyvensenos principų.

 

MIEGAS

  • Miegokite ne mažiau kaip 7–8 val. per parą. Gerai pamiegojęs ir pailsėjęs žmogus būna darbingesnis, laimingesnis, sveikesnis ir, žinoma, gražesnis. Beje, anot mokslininkų, ilgiau miegoti taip pat nedera. Per ilgas miegojimas kenkia taip pat, kaip ir jo trūkumas. Miego trukmė ir poreikis priklauso nuo daugelio veiksnių, bet labiausiai nuo žmogaus amžiaus ir individualių savybių. Vaikams 8–9 val. per parą;
  • Paaugliams reikia 9-10 valandų nakties miego;
  • Suaugusiųjų miego trukmė – 7–8 val., tačiau ši trukmė gali kisti nuo 5 iki 10 valandų miego per parą – tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus.
  • Miego kokybė yra vertinama sunkumais užmigti, prabudimų naktį skaičiumi, rytiniu poilsio jausmu ir kitais rodikliais.

MITYBA

  • Sveikatai palanki mityba – gyvenimo būdas, kai gauname reguliariai visų organizmui reikalingų maisto medžiagų ir tokiais kiekiais, kurie geriausiai patenkina organizmo poreikius.

Pagrindiniai sveikos mitybos principai:

  • Subalansavimas (tinkamas baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų santykis bei optimalus energijos kiekis maisto produktuose).
  • Įvairumas (su maistu būtina gauti apie 40 maisto medžiagų. Reikia valgyti kuo įvairesnį maistą. Vartojant ir augalinius, ir gyvūninius maisto produktus bus patenkinami organizmo poreikiai šioms medžiagoms).
  • Saikingumas (tai pagrindinis sveikos mitybos principas. Net ir būtina maisto medžiaga, jeigu jos vartojama per daug, gali turėti neigiamą poveikį sveikatai).

JUDĖJIMAS

  • Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja fizinę veiklą, kuriai nereikėtų ypatingų sąlygų ar didelių pastangų. Vaikams – ne mažiau kaip 60 min. kasdien bei ne mažiau 3 kartų per savaitę. Fizinis aktyvumas turi būti sveikatą stiprinantis (bet kokia fizinės veiklos forma, kuri duoda naudos sveikatai ir lavina funkcinius gebėjimus be pastebimos žalos ar pavojaus sveikatai) ir reguliarus (kad teigiamai paveiktų fizinį pajėgumą ir sveikatos būklę).

POZITYVUS POŽIŪRIS

  • Juokitės ir mylėkite save. Džiaukitės gyvenimu ir kuo mažiau jaudinkitės dėl menkniekių. Teigiamos emocijos pagerina gyvenimo kokybę ir stiprina imunitetą, o nuoširdus juokas prailgina gyvenimą. Skirkite laiko sau, užsiimkite tuo, ką mėgstate, taip užkirsite kelią depresijai ir liūdesiui.

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Virginija Kievišienė