UŽSIĖMIMAI ,,KAIP AŠ JAUČIUOSI” ŠIAULIŲ R. KURŠĖNŲ LOPŠELIUOSE-DARŽELIUOSE ,,ŽIEDELIS“ IR ,,NYKŠTUKAS“

Šiaulių r. Kuršėnų lopšelyje-darželyje ,,Žiedelis“ ir Kuršėnų lopšelyje-darželyje ,,Nykštukas“ vyko užsiėmimai apie emocinę sveikatą. Užsiėmimo metu vaikai susipažino su emocijomis ir bandė jas atkartoti magnetukų „emociukų“ pagalba, o lėlės pagalba ,,Pažink emocijas“ klausė garsų  ir veiduke dėliojo nuotaikas. Kalbėjome apie pagrindines emocijas: piktas, liūdnas, nusiminęs, nustebęs, susigėdęs, tylus ir kt., bet visos jos reikalingos ir visas jausti yra normalu, o vėliau vaikai  piešė savo nuotaikas. Kiekvieną dieną mus lydi įvairios emocijos. Vaikai turi atpažinti emocijas ir jas išmokti valdyti. Nervų ląstelėse teka silpna elektros srovė, perduodanti smegenų signalus. Pasak mokslininkų, lėtinio pykčio metu organizme gaminasi nuodas – imperilas, kuris žaloja kepenis ir širdį. Reikia kreipti dėmesį į mąstymo kokybę, kad suvaldytume stresą! Kasdienybėje bet kokie neigiami išgyvenimai įprastai vadinami stresu – tai ir stipri emocija, ir organizmo fiziologinis atsakas, ir elgesio reagavimas į nepalankias ar net pavojingas gyvybei aplinkybes.

STRESO MALŠINIMO BŪDAI:

  • SUBALANSUOTA MITYBA. Naudingi sveikatai produktai: kakava stimuliuoja laimės hormono gamybą, sumažėja kortizolio gamyba; apelsinai, citrinos – eliksyras streso nukankintai imuninei sistemai; šparagai, kiviai – juose yra daug folio rūgšties, o tai padidina kiekį serotonino, kuris reikalingas kokybiškam miegui; žalios alyvuogės – jose daug antioksidantų, tausojančių nervų sistemą; rūgštinių produktų mažinimas, o šarminių didinimas maisto racione; vanduo.
  • KOKYBIŠKAS MIEGAS – vienas stipriausių streso malšintojų. Miego metu kvėpavimas sąmoningai sureguliuojamas. Tam būtinas augimo hormonas, kuris apsaugo nuo kortizolio – streso hormono – pertekliaus pasekmių. Būtina atminti, kad augimo hormono daugiausia gaminasi per giliojo miego fazę. Todėl svarbu rūpintis miego kokybe, kad nepasireikštų fiziologiniai sutrikimai.
  • DIAFRAGMINIS KVĖPAVIMAS. Kvėpuodami diafragma, stimuliuojame organus ir tai teigiamai veikia nervų sistemą.
  • NERIMO REGULIAVIMAS. Nerimas ne tik griauna tarpusavio santykius, bet ir apsunkina smegenų darbą.
  • DĖKINGUMO PRAKTIKAVIMAS. Dėkingumas – tai pozityvus požiūris į gyvenimą, leidžiantis kiekviename gyvenimo žingsnyje atrasti, už ką galima padėkoti.
  • JUOKO PRAKTIKA. Mūsų smegenys realiai nesupranta, ar mes juokiamės dirbtinai. Jei ilgai juokiamės, pradeda skaudėti pilvą, o tuomet suaktyvėja virškinimo sistemos darbas. Tad būtina kuo dažniau žiūrėti komedijas, būti aplinkoje, kurioje daug teigiamų emocijų.

Visas mūsų elgesys prasideda galvoje, tad ir mūsų nusiteikimas, o vėliau ir sveikata priklauso tik nuo mūsų pačių. Turime sąmoningai mokytis nerimą bei įtampą valdyti, o kartu ir keisti savo įsitikinimus bei reakciją į stresinį įvykį. Verta kaskart prisiminti, kad patogeninis mąstymas veda į ligotumą, o sveikatinamasis – į vidinę pusiausvyrą ir ramybę.

Parengta pagal: www.smlpc.lt                            

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Enrika Vaznienė