BURNOS HIGIENOS MOKYMAI MAŽIESIEMS ŠIAULIŲ R. DUBYSOS AUKŠTUPIO MOKYKLOS AUKŠTELKĖS IR BUBIŲ SKYRIUOSE

2022 metų rugsėjo 16 d., ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai dalyvavo praktiniuose burnos higienos užsiėmimuose, kuriuos vedė burnos higienistė Aida Guraitė-Kiuberienė. Užsiėmimų metu vaikai sužinojo apie burnos higienos svarbą dantukams, kaip taisyklingai juos valyti, kokias priemones naudoti, koks maistas tinkamas dantukams ir koks – netinkamas, atsakė į rūpimus klausimus. Šiaulių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Giedrė Budinienė padovanojo vaikams po naują dantų šepetėlį, primindama, kad šepetėlį būtina keisti kas 3 mėnesius.

Tinkama vaikų dantų priežiūra

  • Reikia naudoti minkštą arba labai minkštą dantų šepetėlį su maža galvute ir patogia rankena, o dantų pastą rinktis pagal vaiko amžių.
  • Formuoti vaikų burnos sveikatos priežiūros įpročius reikėtų pradėti išdygus pirmajam dantukui. Juos būtina mokyti du kartus per dieną (ryte ir vakare) maždaug po dvi minutes valyti dantis.
  • Svarbu ne tik geras dantų valymas, bet ir tinkama mityba! Didžiausią neigiamą įtaką vaikų burnos sveikatai daro saldumynai, dažnas užkandžiavimas, limonadai, sultys, ledai, džiovinti vaisiai, greitas ir lipnus maistas, kuris prilimpa prie dantų.
  • Dantims naudingas maistas: pienas ir jo produktai; švieži vaisiai ir daržovės; sėklos ir riešutai; mėsa, žuvis ir kiaušiniai; labai svarbus ir vanduo – pasaulio sveikatos organizacija vandens rekomenduoja išgerti vidutiniškai apie 30 ml/1 kg kūno masės. Taip pat naudinga po valgio skalauti burną vandeniu, nes jis padeda nuplauti maisto likučius ir bakterijas.
  • Svarbu reguliariai apsilankyti pas odontologą! Pirmasis vizitas turėtų būti tik išdygus pirmajam dantukui, vėliau reikia lankytis reguliariai bent kartą per metus, o esant būtinybei pagal individualų apsilankymų planą.

Taisyklingas dantų valymas:

  1. Ant dantų šepetėlio uždėkite nedidelį kiekį dantų pastos (žirnio dydžio rutuliuką).
  2. Švelniai nespaudžiant dantų šepetėlio aukštyn-žemyn sukamaisiais judesiais valykite dantų paviršius – skaičiuojant judesius – po 8-10 judesių vienai dantų porai. Priartėję prie dantenų, palenkite šepetėlį 45 laipsnių kampu, kad šereliai palįstų po dantenomis.
  3. Kiekvienai burnos daliai – viršutiniams, apatiniams dantims, iš kairės ir dešinės, iš vidaus ir išorės – skirkite apie 30 sekundžių. Būtinai valykite liežuvį arba įsigykite specialų liežuvio valiklį.

Parengta pagal: http://www.smlpc.lt

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Viktorija Tuzinienė