RUGSĖJO 10-OJI – PASAULINĖ SAVIŽUDYBIŲ PREVENCIJOS DIENA

By 2022-09-1213 kovo, 2023Aktualijos, Psichikos sveikata

Savižudybė – nelengva tema. Lietuva savižudybių skaičiumi Europoje pirmauja, o visame pasaulyje užima penktą vietą. Šiuo metu savižudybių rodiklis Lietuvoje beveik 3 kartus didesnis nei Europos Sąjungos valstybių vidurkis. Bendrieji skaičiai rodo, kad kiekvieną metų dieną Lietuvoje nusižudo daugiau nei du žmonės. Taip pat, išlieka dideli netolygumai tiek tarp lyčių (vyrai nusižudo penkis kartus dažniau nei moterys), tiek ir tarp miesto bei kaimo gyventojų (beveik du kartus daugiau nusižudo kaimo gyventojų). Liūdinanti įvykdytų savižudybių statistika greičiausiai net neatspindi realaus šios problemos mąsto: o kiek žmonių kenčia, mąsto apie pasitraukimą iš gyvenimo, tik to dar nepasiryžo įgyvendinti? Kiek žmonių paliečia viena savižudybė?

Savižudybės rizika padidėja net kelis kartus

Artimojo netektis dėl savižudybės yra viena didžiausių traumų žmogaus gyvenime – įvairūs suicidologijos srities tyrimai rodo, jog praradus artimąjį dėl savižudybės, paties asmens savižudybės rizika gali pakilti net kelis kartus. Todėl kalbant apie savižudybių prevenciją, būtina įtraukti efektyvios pagalbos vystymą ir su artimojo savižudybę susidūrusiems asmenis. Svarbu pasiūlyti tinkamą, trumpalaikę bei ilgalaikę pagalbą nusižudžiusių artimiesiems. Ir tai nėra lengva. Mat priimti pagalbą mūsų visuomenėje nėra paprasta, daugelį vis dar varžo vyraujančios stigmos.

Nuo 2015 metų šalyje veikia nusižudžiusiųjų artimųjų asociacija „Artimiems“. Jų tinklalapyje galima rasti informacijos apie savitarpio pagalbos grupes bei psichologų kontaktus, kurie konsultuoja patyrusius savižudybės netektį. Savitarpio pagalbos grupės artimiesiems itin naudingos, nes žmogus sudėtingoje situacijoje atranda bendraminčių ir pasijaučia ne toks vienas.

Be to, patyrus krizę galite kreiptis į Krizių įveikimo centrą. Jame paslaugos teikiamos anonimiškai tiek gyvai, tiek nuotoliniu būdu.

Informacijos apie pagalbos galimybes galima ieškoti ir internetiniame tinklalapyje tuesi.lt

Rugsėjo 10-oji, Pasaulinė savižudybių prevencijos diena yra puiki proga natūralizuoti savižudybių temą. Į šią temą žiūrima kaip į baubą, bet iš esmės daugybė lietuvių yra susidūrę su savižudybe artimesnėje ar tolimesnėje aplinkoje. Ir suicidinės mintys yra natūralus dalykas, kai žmogų ištinka krizė. Nelikime su tuo vieni. Viskas prasideda ir baigiasi. Mintys apie savižudybę taip pat.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė