ŠIAULIŲ R. KURŠĖNŲ DAUGĖLIŲ PROGIMNAZIJOJE VYKO PIRMOSIOS PAGALBOS MOKYMAI

Pirmoji pagalba – tai paprasti, tikslingi veiksmai, naudojant turimas pirmosios pagalbos teikimo priemones ar kitokias priemones bei medžiagas, siekiant išsaugoti nukentėjusiojo gyvybę ar sustabdyti sveikatai žalingus veiksmus. Sugaištas laikas gali būti lemiamas nukentėjusio žmogaus gyvybei. Labai svarbios pirmosios 10 minučių, vadinamosios – atominės minutės. Jei ištikus staigiai mirčiai gaivinimas pradedamas iš karto ar praėjus ne daugiau kaip 4 minutėms, yra didelė kvėpavimo ir širdies veiklos atkūrimo tikimybė. Po 4 minučių tikimybė labai sumažėja, prasideda smegenų pažeidimas.

Labai svarbus pirmosios pagalbos veiksmų nuoseklumas. Jų sekai atsiminti naudojama formulė P–P–P (Patikrink, Paskambink, Padėk). Svarbiausias tikslas, suteikiant pirmąją pagalbą, yra išsaugoti nukentėjusiojo ar ūmiai susirgusio žmogaus gyvybę.

Šiaulių r. Kuršėnų Daugėlių progimnazijos 1-4 klasių mokiniai vyko į Daugėlių pušyną ir ten buvo surengti pirmosios pagalbos mokymai. Mokymų metu kalbėta apie pirmosios pagalbos teikimo svarbą, būdus, kokia būklė pavojinga gyvybei, apie pagalbos iškvietimą nelaimingo atsitikimo atveju. Prieš teikiant pirmąją pagalbą, reikia garantuoti savo saugumą, įvertinti aplinką, prie nukentėjusiojo žmogaus prisiartinti tik tuo atveju, jei aplinka saugi. Mokiniai buvo mokomi  kaip daryti pradinį gaivinimą, užspringimo būdai, turniketo naudojimas ir kt. Vaikų ir paauglių rizika patirti įvairias traumas didesnė, todėl jiems būtina žinoti, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Labai didelė dalis vaikų susižaloja dėl neatsargumo.

Svarbiausias tikslas, suteikiant pirmąją pagalbą, yra išsaugoti nukentėjusiojo ar ūmiai susirgusio žmogaus gyvybę. Svarbu atpažinti pavojingą būklę, iškviesti medikus (skambinti tel. 112), įvertinti pagrindines gyvybines funkcijas – sąmonę, kvėpavimą, širdies veiklą ir nedelsiant pradėti žmogų gaivinti, kol atvyks medikai.

                                                                                                  Parengė: visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Enrika Vaznienė