ŠIAULIŲ R. KURŠĖNŲ LOPŠELIUOSE/DARŽELIUOSE UŽSIĖMIMAI ,,KAD DANTUKAI BŪTŲ SVEIKI”

Kovo mėnesį Šiaulių r. Kuršėnų l/d ,,Žiedelis“ ir Kuršėnų l/d ,,Nykštukas“ vyko užsiėmimai su visuomenės sveikatos specialiste apie dantukų priežiūrą. Užsiėmimų metu kalbėjome kaip valyti ir saugoti dantukus, o naudojant dantų muliažą, vaikai gerino taisyklingus valymo įgūdžius. Vaikai įsiminė kelias pagrindines taisykles, padedančias išsaugoti sveikus dantis: valyti dantis bent du kartus per dieną – ryte ir vakare ir sveikai maitintis.

Dantų ėduonies (karieso) atsiradimas yra tiesiogiai susijęs su gausiu paprastųjų angliavandenių vartojimu (rafinuoto cukraus, saldžių gėrimų, saldumynų, saldainių). Burnoje esančios bakterijos mėgsta cukrų ir skaido jį, sudarydamos rūgštis, kurios mažina dantų emalyje kalcio bei fosforo santykį, suardo jį, dėl ko susidaro palankios sąlygos dantų ėduonies vystymuisi. Ypač pavojinga, kai rūgštys kaupiasi ant danties paviršiaus po apnašomis. Mokslininkai nustatė, kad stipriausią įtaką burnos sveikatai daro mitybos bei gyvensenos įpročiai.

Vienas iš pirmųjų dantų problemų ženklų – atsirandantys įvairūs dantų spalvos pokyčiai. Dantų spalvą bei emalio storį gali veikti amžius, genetiniai faktoriai. Ypač neigiamai viršutinį emalio sluoksnį veikia apnašos. Dėl per didelio fluoro kiekio vandenyje dantys gali prarasti baltumą, tuomet ant pažeisto dantų emalio atsiranda baltų linijų ir įvairių spalvų dėmių. Pakankamas fluoro kiekis apsaugo dantis nuo ėduonies, o perteklius yra labai kenksmingas, nes sukelia fluorozę bei sutrikdo kalcio ir magnio apykaitą. Ypač jis gali būti pavojingas ikimokyklinio amžiaus vaikams, nes gali išsivystyti ne tik dantų fluorozė, bet ir antinksčių, kasos bei skydliaukės veiklos sutrikimai. PSO rekomenduojama optimali fluorido koncentracija geriamajame vandenyje – 0,5–08 mg/l.

Parengta pagal: www.smlpc.lt

Šiaulių rajono sav. visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje,  Enrika Vaznienė