PASAULINĖS VANDENS DIENOS MINĖJIMAS ŠIAULIŲ R. GINKŪNŲ SOFIJOS IR VLADIMIRO ZUBOVŲ PROGIMNAZIJOJE

 

Pasaulinė vandens diena kasmet minima kovo 22 d. Nuo 1993 m. kasmet šią dieną inicijuoja Jungtinės Tautos, siekdamos atkreipti visuomenės dėmesį į tai, jog mūsų planetoje vis dar yra apie 2 milijardus žmonių, kurie vis dar neturi prieigos prie saugaus ir švaraus vandens. Šių metų pasaulinės vandens dienos pagrindinė tema yra požeminis vanduo.

Vanduo – labiausiai paplitęs Žemėje junginys. Žemės vandeninis apvalkalas sudaro 71 % Žemės paviršiaus. Vanduo yra labai paprastas, bet unikalus takusis kūnas.  Vanduo išsiplečia 9%, kai sušyla, o šaldymas mažina vandens tankį, todėl ledas ir plaukia vandens paviršiuje. Kai išgaruoja, vandens molekulė vidutiniškai praleidžia ore 10 dienų, kol vėl iškrenta ant žemės kritulių ar kondensato pavidalu. 97% pasaulio vandens yra sūrus arba kitaip negeriamas, 2% saugomas ledynuose, o likęs 1% yra naudojamas žmonijos.

Vanduo turi įtakos visiems žmogaus organizmo gyvybiniams procesams. Žmogaus kūne yra  68 – 70% vandens, kraujyje – 90%, raumenyse – 75%, kauluose – 28%. Jis sudaro 75% žmogaus smegenų masės. Žmogaus vaisius sudarytas iš 99 proc.  vandens,  kūdikis gimsta turėdamas 90 proc., suaugęs žmogus jo turi 70 proc., o miršta sudarytas iš 50 proc. vandens. Su jo pagalba vyksta dauguma medžiagų apykaitos reakcijų, kurios užtikrina nenutrūkstamą gyvųjų audinių irimo ir regeneracijos procesą. 

Minint Pasaulinę vandens dieną Šiaulių r. Ginkūnų Sofijos ir Vladimiro Zubovų progimnazijos bendruomenė dalyvavo virtualioje viktorinoje „Vanduo – gyvybės šaltinis“. Dalyviai ne tik pasitikrino savo žinias apie vandens svarbą žmogaus organizmui ir gamtai, bet sužinojo ir naujų dalykų. Dėkojame visiems viktorinos dalyviams, o Majų 7 kl., Beną 6a kl. bei „Varnagę ir hari“, sveikiname tapus nugalėtojais. Už prizus dėkojame Šiaulių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biurui.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Abromaitienė