PASAULINĖ TUBERKULIOZĖS DIENA – „GELBĖKIME GYVYBES”

By 2022-03-2413 kovo, 2023Aktualijos, Užkrečiamosios ligos

Kovo 24 – ąja visame pasaulyje pažymima Pasaulinė tuberkuliozės diena. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia šių metų šūkį „Investuokime į pergalę prieš tuberkuliozę. Gelbėkime gyvybes“. Pasak PSO, šiuo šūkiu šiemet akcentuojama būtinybė skubiai investuoti išteklius, siekiant įgyvendinti pasaulio lyderių prisiimtus įsipareigojimus įveikti tuberkuliozę. Tai ypač svarbu COVID-19 pandemijos kontekste, kuri kelia grėsmę pažangai kovojant su tuberkulioze ir siekiant užtikrinti lygias galimybes gauti profilaktines ir sveikatos priežiūros paslaugas.

Tuberkuliozė (TB) tai infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija (TM) (Mycobacterium tuberculosis), plintanti per orą su dalelėmis. Pagrindinis TM šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių TB forma. Negydomas TB sergantis žmogus gali mirti.

TUBERKULIOZĖS POŽYMIAI

Tuberkuliozės požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjas. TM dažniausiai pažeidžia plaučius (plaučių tuberkuliozė).

Plaučių TB pasireiškia šiais požymiais:

PAGRINDINIAI:KITI:
sunkus kosulys, trunkantis 3 sav. ir daugiau;
skausmas krūtinėje;
skreplių ar kraujo atkosėjimas.
silpnumas ar nuovargis;
svorio kritimas;
apetito stoka;
drebulys;
karščiavimas;
naktinis prakaitavimas.

TUBERKULIOZĖS PLITIMAS

Tuberkuliozės mikobakterijos (TM) patenka į orą,  kai plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. TM ore gali išlikti kelias valandas priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Žmogus, įkvėpęs TM užteršto oro, gali tapti infekuotu.

ULAC duomenimis, dažniausias kvėpavimo organų tuberkuliozės rizikos veiksnys 2019 m. buvo piktnaudžiavimas alkoholiu bei nepakankama mityba.  Pagal socialines grupes 2019 m. daugiausiai sirgusiųjų kvėpavimo organų tuberkulioze buvo bedarbiai (37 proc.) ir 25 proc. sudarė dirbantieji, 16 proc. – pensininkai, 8 proc. – neįgalieji, 4 proc. – studentai ir moksleiviai, 1 proc. – vaiko priežiūros atostogose, likusiųjų – socialinė grupė nežinoma.

Skirtumai tarp užsikrėtusio tuberkulioze ir sergančiojo atvira tuberkuliozės forma:

Užsikrėtę asmenys savo organizme turi TM, bet jos nėra aktyvios ir nesukelia ligos, nepasireiškia TB būdingi požymiai ir žmogus neplatina ligos sukėlėjo. Sergančių TB žmonių organizme bakterijos aktyviai dauginasi, jiems pasireiškia TB būdingi simptomai, kosėdami jie platina užkratą.

Užsikrėtęs, bet nesergantis tuberkulioze žmogusAsmuo sergantis atvira plaučių tuberkulioze
nėra jokių požymių;
normaliai jaučiasi;
neužkrečia TM kitų žmonių;
dažniausiai būna teigiamas odos testas;
normali krūtinės rentgeno nuotrauka ir skreplių tyrimas.
sunkus kosulys, trunkantis 3 sav. ir daugiau;
skausmas krūtinėje;
kraujo ir skreplių atkosėjimas;
silpnumas ar nuovargis;
svorio kritimas;apetito stoka;
drebulys;karščiavimas;
naktinis prakaitavimas;
gali užkrėsti tm kitus žmones;
dažniausiai būna teigiamas tuberkulino (mantu) testas;
gali būti pakitimai krūtinės rentgeno nuotraukoje, ar teigiamas skreplių tepinėlis.

TUBERKULIOZĖS PROFILAKTIKA

Skiepai nuo tuberkuliozėsTuberkuliozės infekcija ypač grėsminga naujagimiams ir kūdikiams bei vaikams iki 5 metų dėl pilnai nesusiformavusio imuniteto. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja šalims, kuriose registruojamas didelis sergamumas TB, skiepyti BCG vakcina vaikus kaip galima greičiau po gimimo.
Asmeninė sergančiųjų higienaTM platinimo tikimybė sumažėja, jeigu atvira plaučių tuberkulioze sergantis ligonis dėvi medicininę kaukę, kosėdamas vienkartine nosinaite prisidengia burną, nosį, nespjaudo ant grindų, dažnai plauna rankas ar naudoja rankų antiseptiką. 
Prevencijos ir saugumo priemonės sąlytį su ligoniu turėjusiems asmenimsAsmenims, turėjusiems sąlytį su ligoniu/sukėlėjo nešiotoju, kurio diagnozė patvirtinta medicinos įstaigoje, rekomenduojama vengti ilgalaikio buvimo su sergančiuoju uždaroje patalpoje; naudoti kvėpavimo takus apsaugančias medicinines kaukes; reguliariai ir kuo dažniau vėdinti visas patalpas, kruopščiai valyti aplinkos paviršius; nesinaudoti ligonio daiktais; kruopščiai plauti rankas.
Patalpų vėdinimas ir ventiliacijaPatalpų ventiliacijos tikslas – užtikrinti oro apykaitą bei kontroliuoti oro srovės kryptį, siekiant sumažinti susidūrimo su TB užkratu riziką žmonių susibūrimo vietose. Vėdinant patalpas ne tik sumažėja mikroorganizmų koncentracija ore, bet ir pagerėja bendra patalpų oro kokybė, sumažėja oro užterštumas ir kvapai.
Vaikų sveikatos patikrinimai dėl TB ir profilaktikaSiekiant užtikrinti efektyvią tuberkuliozės profilaktiką ir kontrolę, mažinti tuberkuliozės plitimą, bei kuo anksčiau išaiškinti užsikrėtusių vaikų skaičių ir pradėti gydymą, kasmet Lietuvoje valstybės lėšomis turi būti atliekamas tuberkulino mėginys 7 metų amžiaus vaikams ir vaikams, priklausantiems rizikos grupėms.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Viktorija Strazdinienė