Tik iškritus sniegui ir pašalus žmonės itin dažnai paslysta, patiria įvairių traumų ir tiesiog užplūsta gydymo įstaigų skyrius. Griūnant dažniausiai patempiami raiščiai, lūžta kaulai, patiriamos galvos traumos, įvairūs sumušimai.
Atpažinti sužalojimus padeda simptomai:
- Skausmas;
- Pažeistos vietos deformacija;
- Mėlynė;
- Patinimas;
- Sutrikęs sužalotos galūnės judėjimas;
- Galūnės neįprastas judrumas;
- Iš žaizdos kyšantys kaulo galai;
- Pakitusi pažeistos galūnės kraujotaka ir jutimai.
Žiemos metu kyla pavojus nušalti galūnes. Žmonės dažnai klysta, manydami, kad vidutinio stiprumo šaltis neturi įtakos nušalimams. Esant drėgnam ir žvarbiam vėjuotam orui greičiau siaurėja kraujagyslės, blogėja audinių mityba, todėl ir gresia nušalimai. Dažniausiai nušąla rankų ir kojų pirštai, ausys, nosis bei skruostai.
I laipsnio nušalimas (paviršutinis) – kai žmogus jaučia nestiprų skausmą, oda ima dilgčioti, atsiranda baltos dėmės.
II laipsnio nušalimas – tai gilus nušalimas, kai nušalusi vieta pabąla. Odai atšilus, atsiranda pūslės.
III laipsnio nušalimas – nušalusi vieta pabąla, pamėlsta, oda tampa nepaslanki, apmiršta audiniai. Ją atšildžius, atsiranda kraujingų pūslių ir žaizdų.
Nušalusiam žmogui nedelsiant reikia sušildyti nušalusias vietas, šiltai jas aprišti. Kad pagerėtų kraujotaka, lengvai ranka pamasažuokite nušalusią vietą, tik jokiais būdais netrinkite sniegu. Atsiradus pagerėjimo požymiams, žmogų šiltai apklokite. Duokite jam gerti karštos arbatos ar karštos sriubos. Nušalusią kūno dalį galima sušildyti kambario temperatūros vandenyje (18 – 20 laipsnių). Sušilusi oda tampa melsvai raudona, įgauna marmuro atspalvį, ima tvinksėti.
Kad nesušaltumėte ir nepatirtume žiemos traumų:
- būkite atidūs ir atsargūs;
- be reikalo neikite į lauką;
- dėvėkite žieminius batus žema pakulne su gruoblėtu padu;
- dėvėkite šiltus ir laisvus drabužius, nepamirškite kepurės ir pirštinių;
- apsaugokite odą tepdami ją specialiu kremu;
- šaltame ore stenkitės daugiau judėti (judinkite kojų ir rankų pirštus, veido raumenis);
- saugokite vaikus, kad jie nesušaltų;
- atsargiai vaikščiokite šaligatviais, atsargiai eikite per gatvę;
- išlipdami iš transporto priemonių ar lipdami laiptais laikykitės už turėklų.
Pamokas žiemos traumų tema vedė visuomenės sveikatos specialistė. Šios pamokos metu vaikai sužinojo, ko negalima daryti lauke, kai yra daug sniego, o kelias pasidengęs ledu. Ką elgtis, kad išvengti žiemos traumų. Pamokos metu vaikai vienas kitam demonstravo, ko negalima daryti esant ant ledo kartu su draugu. Taip pat vaikams buvo rodomas vaizdo siužetas apie žiemos pavojus. Po vaizdo siužeto vaikai turėjo nupiešti piešinius, kaip saugiai jie žaidžia ant ledo.
Būkime budrūs – nepatirkime žiemos traumų!
Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Indrė Budrevičiūtė
Parengta pagal: www.smlpc.lt