PASAULINĖ ŠIRDIES DIENA: TEGU ŠIRDIS SUJUNGIA!

Rugsėjo 29-ąją Pasaulinės širdies federacijos iniciatyva minima Pasaulinė širdies diena. 2021 metų šūkis – „Tegu širdis sujungia!“ (angl. #UseHeart).

Pasaulinė širdies diena, inicijuota Pasaulinės širdies asociacijos, neša žinią, kad širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirties priežastis, kasmet pasaulyje nusinešanti 18,6 milijono gyvybių, ir pabrėžia svarbą veiksmų, kurių gali imtis kiekvienas žmogus, kad išvengtų ir kontroliuotų širdies ir kraujagyslių ligas. Lietuvos gyventojų mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų išlieka nepakitusi: dominuoja trys pagrindinės mirties priežastys – kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai ir išorinės mirties priežastys.

2020 m. nuo kraujotakos sistemos ligų mirė pusė (48,58 proc.) visų Šiaulių rajono mirusiųjų, tai yra 324 asmenys (135 vyrai ir 189 moterys).

Penkios pagrindinės kraujotakos sistemos ligos, nuo kurių 2020 m. mirė daugiausiai Šiaulių rajono gyventojų:

  • Lėtinė išeminė širdies liga (mirė 165 asmenys)
  • Kitos smegenų kraujagyslių ligos (mirė 31 asmenys)
  • Hipertenzinė širdies liga (mirė 27 asmenys)
  • Smegenų infarktas (mirė 25 asmenys)
  • Ūminis miokardo infarktas (mirė 22 asmenys)

Širdies ir kraujagyslių ligų priežasčių yra daug: nuo rūkymo, cukrinio diabeto, padidėjusio arterinio kraujo spaudimo ir nutukimo iki oro taršos ir mažiau paplitusių priežasčių, tokių kaip paveldėjimas, infekcinės ar kitos ligos. COVID-19 pandemijos metu širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys pacientai patiria dvigubą grėsmę. Jie ne tik turi didesnę riziką sirgti sunkesne ligos forma, bet ir dažnai vengia kreiptis profesionalios medicininės pagalbos dėl savo širdies sveikatos.

Pasaulinė širdies diena yra pasaulinė kampanija, kurios metu pavieniai žmonės, šeimos, bendruomenės ir vyriausybės visame pasaulyje dalyvauja įvairiose veiklose, skatinančiose prisiimti atsakomybę už savo ir aplinkinių širdies sveikatą. Šios kampanijos metu Pasaulinė širdies asociacija suvienija įvairius žmones iš visų šalių kovojančius su širdies ir kraujagyslių ligų našta, įkvepia bei skatina tarptautinius veiksmus, propaguojančius širdžiai sveikos gyvensenos pasirinkimą. Pasaulinė širdies asociacija ir jos nariai vadovaujasi nuostata, kad sveika širdis – pamatinė kiekvieno žmogaus teisė ir esminis pasaulinio teisingumo sveikatos srityje elementas.

Šios dienos minėjimo tikslas yra mokyti žmones, kad kontroliuodami rizikos veiksnius, tokius, kaip tabako vartojimas, nesveika mityba ir fizinis pasyvumas, galėtume išvengti apie 80 proc. priešlaikinių mirčių dėl širdies ligų ir insulto.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti  Sveikatos stiprinimo programoje, skirtoje širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto profilaktikai. Programa skirta suaugusiems asmenims, kuriems nustatyta širdies ir kraujagyslių ligų ir (arba) cukrinio diabeto rizika, taip pat savanoriškai besikreipiantiems dėl dalyvavimo programoje. Suaugusieji, norintys dalyvauti programoje, pirmiausia turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją arba į Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurą. Programos metu organizuojami teoriniai ir praktiniai sveikos gyvensenos užsiėmimai, skirti mažinti širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto riziką. Gyventojams dalyvavimas programoje yra nemokamas.

Kviečiame skaityti:

Taip pat kviečiame dalyvauti ir kituose Šiaulių rajono visuomenės sveikatos biuro organizuojamuose užsiėmimuose (skaityti plačiau). 

Parengta remiantis Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro ir Higienos instituto informacija

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro, visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės