KAIRIŲ PAGRINDINĖJE MOKYKLOJE, PAKAPĖS MOKYKLOJE, KAIRIŲ L/D „SPINDULĖLIS“, GRUZDŽIŲ L/D „PURIENA“ VYKO DISKUSIJOS SVEIKOS MITYBOS TEMA

By 2021-05-2516 gegužės, 2022Sveikatos renginiai ugdymo įstaigose

Diskusijų metu vaikai susipažino su sveikos mitybos pagrindais. Pamokos metu vaikai sužinojo apie sveikatos problemas, kurios susijusios su netinkama mityba, ką reikia valgyti, kad išvengtum tam tikrų ligų. Vaikai sužinojo, kas yra nutukimas ir kada jis atsiranda bei ką reikia daryti, kad išvengtume nutukimo. Aptartos pagrindines sveikatos mitybos taisykles, vaikai pasisakė apie savo mitybos įpročiais. Mokiniai sužinojo kiek kasdien organizmas turi gauti įvairių maisto medžiagų ir kur jų randama daugiausiai. Pamokos metu vaikai mokėsi apskaičiuoti savo KMI bei kiek vandens reikia išgerti per dieną. Taip pat buvo atliekami fizinio aktyvumo pratimai, nes fizinis aktyvumas yra neatsiejamas nuo mitybos. Pamokos pabaigoje vaikams buvo rodomas vaizdo siužetas apie sveiką mitybą ir fizinį aktyvumą, o po vaizdo siužeto žinios gilintos žaidžiant su magnetais „Maitinkis sveikai“.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis mūsų sveikata didžiąja dalimi priklauso nuo gyvensenos ir mitybos. Būtent sveika ir tinkama mityba gali aprūpinti žmogų energija ir gyvybinei organizmo veiklai reikalingomis maistinėmis medžiagomis bei užtikrinti normalų vystymąsi, nuolatinį kūno ląstelių atsinaujinimą, teikti veikliąsias medžiagas. Neatitinkanti fiziologinių organizmo poreikių mityba gali būti antsvorio ir nutukimo priežastis bei nulemti įvairių ligų, visų pirma kraujotakos sistemos ligų, vėžio ir kt. atsiradimą.

MITYBOS IR SVEIKATOS PROBLEMOS

 • Šiandien sukaupta pakankamai mokslinių įrodymų, kad nesveika, neteisinga mityba daro įtaką lėtinių neinfekcinių ligų, ypač kraujotakos sistemos ir onkologinių ligų atsiradimui.
 • Įrodyta, kad išsivysčiusiose šalyse sergamumą ir mirtingumą nuo piktybinių navikų 20-50 proc. sąlygoja mitybos ypatumai.
 • Sūdytas, rūkytas, konservuotas maistas gali būti skrandžio vėžio rizikos veiksniu.
 • Dažnas ir gausus cukraus vartojimas, ypač esant blogai burnos ertmės higienai, skatina dantų ėduonies atsiradimą.

NUTUKIMAS

Nutukimas tampa vis svarbesne sveikatos problema, nes jo paplitimas nuolat didėja ir per pastaruosius du dešimtmečius jis išaugo tris kartus, daugiau negu pusė suaugusiųjų gyventojų daugelyje Europos regiono šalių turi antsvorio, o ketvirtis – jau nutukimą.

PAGRINDINĖS SVEIKOS MITYBOS TAISYKLĖS

 1. Valgyti maistingą, įvairų, dažniau augalinį nei gyvulinės kilmės maistą;
 2. Kelis kartus per dieną valgyti grūdinių produktų ar bulvių;
 3. Kelis kartus per dieną valgyti įvairių, dažniau šviežių vietinių daržovių ir vaisių;
 4. Išlaikyti normalų kūno svorį (kūno masės indeksas: 18,5 – 25);
 5. Riebią mėsą ir mėsos produktus pakeisti ankštinėmis daržovėmis, žuvimi, paukštiena ar liesa mėsa;
 6. Vartoti liesą pieną, liesus ir nesūrius pieno produktus (rūgpienį, kefyrą, jogurtą, varškę, sūrį);
 7. Rinktis maisto produktus, turinčius mažai cukraus. Rečiau vartoti rafinuotą cukrų, saldžius gėrimus, saldumynus;
 8. Valgyti reguliariai;
 9. Gerti pakankamai skysčių, ypač vandens;
 10. Kasdiens aktyviai judėti.

Kai valgomas įvairus maistas, labiau tikėtina, kad organizmo poreikiai bus patenkinti. Sveikos mitybos piramidė iliustruoja maisto įvairovę ir parodo, koks turėtų būti paros davinio maisto produktų grupių santykis, kad mityba būtų sveika.

Mitybos režimas

 • Alkio jausmas išnyksta po 10–15 minučių pavalgius, kai pirmoji maisto porcija suvirškinama ir pasisavinama. Apetitą slopina dažnas valgymas nedidelėmis porcijomis.
 • Maitinimosi laikas gali būti įvairus, tačiau rekomenduojama, kad tarp pusryčių, pietų ir vakarienės būtų 5–6 valandos.
 • Nereguliarus valgymas kartą ar du kartus per parą kenkia sveikatai.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Indrė Budrevičiūtė

Parengta pagal: www.smlpc.lt/