ŠIAULIŲ R. DUBYSOS AUKŠTUPIO MOKYKLOJE (AUKŠTELKĖS IR BUBIŲ SKYRIUOSE) DISKUSIJOS APIE DANTŲ PRIEŽIŪRĄ

By 2021-03-3128 vasario, 2023Sveikatos renginiai ugdymo įstaigose

 Vaikų dantų priežiūra

Dantis valomės siekdami skirtingų tikslų – turėti gražią šypseną, baltus dantis, kad iš burnos sklistų malonus kvapas. Valant pašalinamos dantų apnašos, kuriose kaupiasi bakterijos ir kurios yra pagrindinė dantenų uždegimų ar dantų gedimo priežastis.

Burnoje esančios bakterijos mėgsta cukrų ir skaido jį, sudarydamos rūgštis, kurios mažina dantų emalyje kalcio bei fosforo santykį, suardo jį, dėl ko susidaro palankios sąlygos dantų ėduonies vystymuisi. Ypač pavojinga, kai rūgštys kaupiasi ant danties paviršiaus po apnašomis. Todėl svarbiausia jas pašalinti. Dantis valant šepetėliu ir pasta burnoje sumažėja mikroorganizmų, pašalinami maisto likučiai ir apnašos. Taip ne tik mechaniškai pašalinamos apnašos, bet ir fluoridai patenka ant danties paviršiaus.

Tinkamos priemonės

Reikia naudoti minkštą arba labai minkštą dantų šepetėlį su maža galvute ir patogia rankena, o dantų pastą rinktis pagal vaiko amžių. Naudingiausios yra dantų pastos su fluoru – tai patvirtinta ilgamečiais tyrimais. Vaikiškose pastose fluoro yra mažiau nei skirtose suaugusiesiems ir jas naudoti yra visiškai saugu. Šepetėlį nauju reikia keisti kas du – tris mėnesius, taip pat persirgus infekcinėmis ligomis.

Įpročių formavimas

Formuoti vaikų burnos sveikatos priežiūros įpročius reikėtų pradėti išdygus pirmajam dantukui. Juos būtina mokyti du kartus per dieną (ryte ir vakare) maždaug po dvi minutes valyti dantis. Iki pradedant lankyti mokyklą atžalai dantis turėtų valyti tėvai – kol vaikas nemoka rašyti, jis negeba ir tinkamai išsivalyti dantų. Iki dešimties metų tėvams patartina išvalyti mažylių dantis bent du kartus per savaitę, kitomis dienomis vaikas tai daryti gali pats.

Taisyklinga burnos higiena:

  1. Ant dantų šepetėlio uždėkite nedidelį kiekį dantų pastos (žirnio dydžio rutuliuką).
  2. Švelniai nespaudžiant dantų šepetėlio aukštyn-žemyn sukamaisiais judesiais valykite dantų paviršius – skaičiuojant judesius – po 8-10 judesių vienai dantų porai. Priartėję prie dantenų, palenkite šepetėlį 45 laipsnių kampu, kad šereliai palįstų po dantenomis.
  3. Kiekvienai burnos daliai – viršutiniams, apatiniams dantims, iš kairės ir dešinės, iš vidaus ir išorės – skirkite apie 30 sekundžių. Būtinai valykite liežuvį arba įsigykite specialų liežuvio valiklį. Prie liežuvio prilimpa bakterijų ir apnašų, todėl valydami dantis nuvalykite ir jas.

Kad dantų valymas vaikams būtų linksmesnis patariama įjungti jų mėgstamą dainelę, kuri trunka 2-3 min., taip vaikams bus lengviau apskaičiuoti ir dantukų valymo laiką. Rekomenduojama pasirinkti skanią dantų pastą – skani dantų pasta skatina seilių išsiskyrimą, taip efektyviau neutralizuojamos burnos bakterijos.

Svarbu ne tik geras dantų valymas, bet ir tinkama mityba!

Didžiausią neigiamą įtaką vaikų burnos sveikatai daro saldumynai, dažnas užkandžiavimas, limonadai, sultys, ledai, džiovinti vaisiai, greitas ir lipnus maistas, kuris prilimpa prie dantų. Visi šie maisto produktai sudaro apnašas ant dantų, kurioms ilgai laikantis pradeda gesti dantų emalis. Visiškai vaikams uždrausti šių skanėstų neįmanoma, reikia kuo dažniau jiems pasiūlyti vaisių bei daržovių, kuriuos kramtant natūraliai pašalinama dalis apnašų.

Dantims naudingas maistas:

  • Pienas ir jo produktai (fermentinis sūris, varškė);
  • Švieži vaisiai ir daržovės (kiviai, salierai, morkos, svogūnai, petražolės);
  • Sezamo sėklos ir riešutai (anakardžiai, migdolai, graikiniai);
  • Mėsa, žuvis ir kiaušiniai;
  • Labai svarbus ir vanduo.Pasaulio sveikatos organizacija vandens rekomenduoja išgerti vidutiniškai apie 30 ml/1 kg kūno masės. Taip pat naudinga po valgio skalauti burną vandeniu, nes jis padeda nuplauti maisto likučius ir bakterijas.

Gydyti pieninius dantis yra būtina!

Pieniniai dantukai vaikui tarnauja nuo pusės metukų iki dešimties – dvylikos metų, kai iškrenta paskutinieji. Negydant pieninių dantų vaikas patirs didelį diskomfortą, nuolat kentės skausmą, jam bus sunku tinkamai sukramtyti maistą, o ankstyvas sugedusių dantukų rovimas gali sukelti sąkandžio problemų ateityje. Norint užkirsti tam kelią svarbu reguliariai lankytis pas odontologą.

Šiaulių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą Šiaulių r. Dubysos aukštupio mokykloje, Aukštelkės ir Bubių skyriuose kovo mėnesį su darželio grupių vaikais, užsiėmimų metu diskutavo apie dantų priežiūrą, aktyvių užsiėmimų metu atliko užduotėles, mokėsi taisyklingai valyti dantis ir tai išbandė su dantų valymo muliažais. Pagilinę žinias ir praktinius dantų valymo įgūdžius, vaikai buvo apdovanoti vaikiškais dantų šepetėliais,  kuriuos paruošė Šiaulių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.

Šiaulių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Viktorija Tuzinienė

Parengta pagal http://www.smlpc.lt