AKCIJA KUŽIŲ GIMNAZIJOJE IR DRĄSUČIŲ MOKYKLOJE „KIEK SVERIA TAVO KUPRINĖ?

Taisyklinga kūno laikysena – tai išorinio grožio ir vidinės darnos atspindys. Ji sudaro optimalias sąlygas krūtinės ląstos, dubens, galūnių kaulų ir vidaus organų vystymuisi ir veiklai. Todėl jos formavimu būtina rūpintis nuo pat vaikystės. Netaisyklinga kūno laikysena retai būna įgimta, jai įtaką daro netinkama aplinka: kai nešiojama per sunki ir netinkama kuprinė, kai vaikas miega minkštoje lovoje su aukštomis pagalvėmis, sėdi persikreipęs, per mažai juda arba dirba tokius darbus, kurių krūvis neatitinka vaiko amžiui būdingų morfologinių ir fiziologinių ypatumų.

Visą rugsėjo mėnesį Kužių gimnazijoje ir Drąsučių mokykloje visuomenės sveikatos specialistė vykdė 1-3-5 klasių mokinių kuprinių svėrimo akciją.

Akcijos tikslas – atkreipti mokinių ir jų tėvų dėmesį į mokyklinių kuprinių svorį, turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai. Sunkesnės nei 10 procentų vaiko svorio kuprinės nešiojimas sukelia nugaros skausmus, skatina stuburo iškrypimą ir netaisyklingą laikyseną. Tarp 7-11 metų amžiaus vaikų vyksta ryškūs laikysenos pakitimai, o stuburas tebėra ne visai sukaulėjęs, lankstus. Pradinių klasių mokiniai stengiasi būti stropūs, nieko nepamiršti ir kuprinėje nešiojasi daug nebūtinų daiktų: visos savaitės pamokų vadovėlius, kitas mokymosi priemones, net žaislus. Tik vaikams sulaukusiems 14 metų, baigiasi stuburo formavimasis ir jau tuomet išorės aplinkos sąlygos mažiau veikia kaulinį audinį. Kasdienis sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio kuprinės nešiojimas gali būti vertinamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką moksleivio nugaros skausmų ar kitų stuburo pakenkimų atsiradimui. 

Kuprinių svėrimo akcijos metu pasverta 72  mokiniai bei jų kuprinės, taip pat įvertinti kuprinės tipai – kuprinė su vienu diržu, su dviem diržais ar tik su rankena. Buvo atsižvelgta į tai, kaip kuprinę nešioja mokinys – ant abiejų pečių, ant vieno peties ar rankoje. Jei mokinys tą dieną atsinešė papildomą krepšį fizinio ugdymo pamokai, buvo  įvertintas ir jo svoris. Visuomenės sveikatos specialistė su dalyviais diskutavo apie tinkamos kuprinės pasirinkimą, reguliavo diržus, rekomendavo mokiniams į mokyklą neštis tik tai dienai skirtus vadovėlius bei sportinę aprangą.
 
Rekomendacijos mokiniams ir jų tėveliams:

  • Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.
  • Tuščia kuprinė pradinių klasių moksleiviams turi sverti ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių moksleiviams – ne daugiau kaip 1 kg.
  • Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio kūno masės.
  • Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. moksleivio kūno masės.
  • Kuprinės rankena turi tilpti vaiko delne, diržai turi būti reguliuojami, nesmukti ir neveržti. Diržų plotis – 3,5-8 cm.
  • Diržai visada turi būti uždedami ant abiejų pečių.
  • Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.
  • Sunkiausi daiktai dėdami į kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
  • Daiktai turi būti sudėti tvarkingai, neslidinėti po kuprinės vidų.
  • Kasdien reikia peržiūrėti kuprinės turinį ir susidėti tik tai dienai reikalingus daiktus.

Parengė visuomenės sveikatos specialistė,
vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje,
Martyna Kubilienė

Parengta pagal:
http://www.smlpc.lt/media/file/Skyriu_info/Metodine_medziaga/Kupriniu-sverimo-akcijos