Dantys – burnos ertmės organas. Kiekvieno žmogaus dantys individualūs. Jie padeda ne tik kąsti, bet ir kramtyti. Dantys suteikia veidui tam tikrą formą, padeda kontroliuoti kvėpavimo procesą, todėl kalba būna aiškesnė ir geriau girdima. Dėl jų galime šypsotis ir valdyti veido raumenis, esančius žandikaulio srityje. Žmonėms dantys išdygsta du kartus. Dantų ėduoniui sukelti reikia keleto veiksnių: angliavandenių, tam tikrų bakterijų, danties ir laiko. Tam tikromis bakterijomis žmogus užsikrečia per seiles (ką tik gimęs kūdikis neturi ėduonį sukeliančių bakterijų). Angliavandenių yra daugelyje maisto produktų.
Kuršėnų l/d ,,Buratinas“, Kuršėnų l/d ,,Nykštukas“ darželiuose ir Kuršėnų Stasio Anglickio progimnazijoje vyko užsiėmimai ,,Sveiki dantukai“. Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, ugdytiniams priminė, kad naudoti tik minkštą dantų šepetėlį ir reguliariai jį keisti nauju. Dantukus valyti du kartus dienoje po dvi minutes, sukamaisiais ar šluojamaisiais judesiais, skalauti vandenėliu. Aptarėme, koks maistas kenkia mūsų dantukams, bet svarbi tinkama dantukų priežiūra. Ugdytiniai mokėsi praktiškai taisyklingai valyti dantukus ant žaismingo dantų muliažo – krokodilo. Užsiėmimo metu klausėme dantukų dainelės, darėme įvairias užduotėles. Gale pamokėlės PUG ir pirmokėliams mokykloje įteikti dantukų valymo kalendoriai.
Burnos higiena
Kad dantys mums kuo ilgiau tarnautų, turime tinkamai juos prižiūrėti. Burnos higienos procedūros padės išvengti dantų ėduonies, palaikys dantenas sveikas, todėl galėsite gerokai ilgiau džiaugtis nuosavais dantimis.
Burnos higiena skirstoma į:
- profesionalią;
- ir individualią (asmeninę).
Profesionali burnos higiena atliekama odontologo kabinete. Šią procedūrą reikėtų atlikti du kartus per metus. Reguliarūs vizitai pas odontologą padės aptikti ėduonį pradiniuose vystymosi etapuose.
Individuali (asmeninė) burnos higiena atliekama du kartus per dieną:
- ryte po pusryčių;
- vakare prieš miegą.
Dantų ir burnos priežiūros (valymo) priemonės
Dantų šepetėlis ir fluoro turinti dantų pasta
Jais išvalome didžiuosius dantų plotus, šepetėlį keičiame kas 2–3 mėnesius ir persirgę infekcinėmis ligomis.
Tarpdančių siūlas ir tarpdančių šepetėliai ar krapštukai
Jais išvalome tarpdančius ir kitas paprastu šepetėliu nepasiekiamas vietas. Švelniai pakiškime siūlą po dantenomis ir švelniai jį ištraukime.
Dantų valymo schema
Valome atskirai viršutinio ir apatinio žandikaulio dantis sukamaisiais arba šluojamaisiais judesiais, šepetėlį palenkę 45 laipsnių kampu, kad šereliai palįstų po dantenomis.
Valant dantis svarbu neskubėti. Šepetėlio galvutė apima maždaug 2 dantų sritį: patariama rekomenduojamais judesiais valyti apie 5 sekundes vienoje vietoje, kol išvalome visus dantų paviršius: išorinį, kramtomąjį ir vidinį. Šereliais nebrūžinkime dantenų
Rekomenduojamas dantenų masažas šepetėliu
Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, E. Vaznienė
Parengta pagal http://www.smlpc.lt/media/image/Naujienoms/2017%20metai/Lankstukai