AKCIJA „VALGYK MAISTĄ, O NE BAKTERIJAS“

Šiuo metu, esant didėjančiam Gripo ir įvairių kvėpavimo takų infekcijų sergamumui, labai svarbi tinkama rankų higiena. Jos dėka galima užkirsti kelią naujiems užsikrėtimų atvejams bei plitimui. Todėl Meškuičių gimnazijoje buvo vykdoma akcija „Valgyk maistą, o ne bakterijas“. VSS, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, kartu su savanoriais ragino visus valgyklos lankytojus neignoruoti rekomendacijų: laikytis rankų higienos ir jas plautis. Buvo gera proga prisiminti kaip, kada ir kiek laiko reikėtų plautis rankas.
Per nešvarias rankas plinta net 80 proc. infekcinių ligų. Dėl netinkamos rankų higienos ir prastų rankų plovimo įgūdžių galima susirgti šigelioze (bakterine dizenterija), hepatitu A, virusinėmis žarnyno infekcijomis (rotavirusine bei norovirusine infekcija). Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje nuo viduriavimo (diarėjos) miršta apie 3 milijonai žmonių, o hepatitu A suserga apie 1,4 milijono gyventojų.
Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 20 tūkst. žarnyno infekcinių ligų atvejų. Dažniausia protrūkių priežastis – rotaviruso, noraviruso ir Salmonella sukėlėjai.

Prisiminkime keletą svarbių faktų apie rankų higieną:

1. Plauti? Plauti!
Važiavote viešuoju transportu, grįžote iš darbo namo, išėjote iš tualeto, ruošiatės gaminti maistą, lankotės ligoninėje? Neturėtų kilti klausimų ar reikia plauti rankas. Rankas plauti būtina.

2.  Minimalus rankų plovimo laikas – 20 sekundžių
20 sekundžių yra minimalus rekomenduojamas rankų plovimui skirtas laikas, t. y. delnų, pirštų galiukų ir rankų išorės trynimui.

3. Kruopščiai nuplaukite savo nykščius.
Tyrimai rodo, kad žmonės nuolat pamiršta nusiplauti nykščius, ypač jų išorinę pusę.

4. Nepamirškite savo dominuojančios rankos.
Žmonės linkę geriau nusiplauti ne dominuojančią ranką, todėl nepamirškite sąžiningai nuplauti abiejų rankų!

5.  Tinkamiausias – vėsus vanduo.
Rankas geriausiai plauti šaltu ar vėsiu vandeniu, nes karštas vanduo gali pažeisi rankų odą. Tačiau vandens temperatūra nėra svarbiausia. Apsisaugoti nuo mikrobų padeda tinkamas ir dažnas rankų plovimas.

6. Rankų dezinfektantai nužudo daugumą bakterijų
Jei nėra galimybės nusiplauti rankų, rekomenduojama naudoti dezinfektantus. Tinkamas jų naudojimas nužudo daugumą bakterijų ant rankų ir užkerta kelią ligoms plisti.

7. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip  nusausinate rankas
Tai nesvarbu, jei nusiplovę rankas naudojate popierinius rankšluosčius arba karšto oro džiovintuvą. Tačiau venkite naudotis bendrais rankšluosčiais. Namuose kiekvienas turėtų naudoti tik savo asmeninį rankšluostį, ypač, kai namuose yra ligonis. Kuo dažniau plaukite ir keiskite savo rankšluostį arba naudokite vienkartinius rankšluosčius ir servetėlės.

8. Padeda rankų plovimo priminimo ženklai
Tyrimai rodo, kad rankų plovimo priminimo ženklai, pakabinti restoranuose arba poliklinikų tualetuose, tikrai paskatina rankas plauti dažniau. Galima paprasčiausiai atspausdinti ar nusipiešti ženklus, raginančius plauti rankas, ir naudoti savo vonioje, ypač jei namuose yra mažų vaikų.

VSS, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Milda Mockevičiūtė

Parengta pagal Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro rekomendacijas