DISKUSIJOS GRIPO IR PERŠALIMO TEMOMIS ŠIAULIŲ R. AUKŠTELKĖS, BAZILIONŲ, KURTUVĖNŲ MOKYKLOSE-DAUGIAFUNKCIUOSE CENTRUOSE IR KAIRIŲ LOPŠELYJE-DARŽELYJE ,,SPINDULĖLIS“

By 2020-02-0320 balandžio, 2023Sveikatos renginiai ugdymo įstaigose

Gripas – tai ūminė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Tai viena dažniausiai epidemijomis pasireiškiančių ligų. Kasmet gripu suserga 5-10 proc. gyventojų. Lietuvoje, sergamumo gripu padidėjimas stebimas rudens – žiemos sezonu. Gripo virusai turi tris gentis: Influenzavirus A, B ir C. Gripo A virusas patogeniškas žmonėms, laukiniams ir naminiams vandens paukščiams, žinduoliams. Žmonių populiacijoje šis viruso tipas sukelia pandemijas ir epidemijas. Gripo B virusas plinta žmonių populiacijoje ir kas kelerius metus sukelia epidemijas. Gripo C virusas patogeniškas žmonėms ir kiaulėms, tačiau sukelia tik pavienius susirgimus ir nedidelius protrūkius. Gripui būdinga staigi pradžia, aukšta temperatūra (didesnė nei 38°C), sausas kosulys, gerklės, galvos ir raumenų skausmas, nuovargis ir silpnumas. Retai pasitaikantys gripo simptomai yra šleikštulys, vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.
Peršalimas – tai užkrečiama virusinė viršutinių kvėpavimo takų (nosies ir gerklės) infekcija. Tai viena iš dažniausių ligų, kuria kiekvienas žmogus vidutiniškai serga kartą per metus. Kadangi, tai virusinė liga, todėl vidutiniškai ji trunka 3-7 dienas, jeigu neprisideda bakterinės komplikacijos: sinusitas, vidurinės ausies uždegimas. Peršalimą sukelia daugybė skirtingų virusų. Pats šaltas oras peršalimo nesukelia. Peršalimui būdingas retas arba nežymus karščiavimas, gali būti, tačiau retai pasitaikantis bendras silpnumas ir nuovargis ar šaltkrėtis ir raumenų skausmas, dažnai pasitaiko gerklės skausmas, sloga ir čiaudulys.
Gripu ar peršalimu galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio ir sergančio žmogaus. Virusai plinta kartu su seilių dalelėmis čiaudint, kosint. Seilių dalelės pasklinda ore, nusėda ant paviršių. Į kito žmogaus organizmą jos patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akių, nosies, burnos gleivinę. Užsikrėtęs gripo virusu žmogus suserga per 24-72 val. Peršalimo pradžia nėra tokia staigi, kaip gripo. Peršalimo simptomai pasireiškia laipsniškai.
Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, skiepai yra veiksmingiausia gripo specifinė profilaktikos priemonė, kuri apsaugo nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Skirtingai nuo kitų kvėpavimo takų infekcijų, gripo virusas sukelia ūmią ligą ir yra pavojingas dėl sukeliamų komplikacijų. Dažniausios gripo komplikacijos: plaučių uždegimas, sinusitas, miokarditas (širdies raumens uždegimas), gali išsivystyti inkstų uždegimas ar sutrikti smegenų funkcijos. Vyresniems žmonės gali paūmėti lėtinės ligos. Gripo vakcina rekomenduojama pasiskiepyti rudens–žiemos laikotarpiu, nes reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūnai, kovai su gripo virusu.
Kaip apsisaugoti? Žiemos metu žmonės labai daug laiko praleidžiame uždarose patalpose, kur yra puikios sąlygos plisti gripo virusui. Dėl to rekomenduojama:
• Dažnai plauti rankas;
• Vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis;
• Vengti masinio žmonių susibūrimo vietų;
• Kosint ir čiaudint prisidengti burną savo alkūne ar vienkartine servetėle;
• Neplautomis rankomis stengtis neliesti akių, nosies ir burnos;
• Gerai vėdinti patalpas;
• Susirgus kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, gerti daug skysčių, likti namuose.
Šiaulių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą Šiaulių r. Aukštelkės mokykloje-daugiafunkciame centre, Šiaulių r. Kurtuvėnų mokykloje-daugiafunkciame centre, Šiaulių r. Bazilionų mokykloje-daugiafunkciame centre ir Šiaulių r. Kairių lopšelyje-darželyje ,,Spindulėlis“ sausio mėnesį su 1-6 klasių mokiniais ir darželio grupių auklėtiniais užsiėmimų metu diskutavo apie tai, kuo skiriasi gripas nuo peršalimo, kaip užsikrečiama, kaip gydytis nuo šių ligų ir negalavimų. Ir svarbiausia apie tai, kaip elgtis ir ką daryti, kad nesusirgtume.
Mokiniams buvo pasakojama kaip svarbu kuo dažniau plauti rankas ir laikytis asmens higienos, sveikai maitintis, kad organizmas būtų aprūpintas vitaminais ir reikiamomis maisto medžiagomis. Kaip ir kada vėdinti patalpas, kaip tinkamai apsirengti šaltuoju metų sezonu ir vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis. Užsiėmimų metu su CO2 (anglies dioksido) matuokliu matavome klasės patalpų orą po pamokos neišvėdinus klasės ir po pertraukos, kai klasė išvėdinta. Mokiniai stebėjo CO2 koncentracijos kiekio pokyčius mokyklos patalpose, bandymų metu mokiniai suprato patalpų vėdinimo svarbą žmogaus organizmui.

Šiaulių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūra mokykloje,
Viktorija Tuzinienė