
Bendradarbiaujant su Šiaulių rajono savivaldybe šių metų pavasarį Šiaulių rajono ugdymo įstaigose lankėsi lytiškumo ugdymo ,,Jotvingiai“ lektoriai, kurių vedamų paskaitų ir edukacijų pagrindinis uždavinys – palydėti paauglius į geresnį visapusišką savęs pažinimą, supažindinant juos su biologiniais, emociniais, socialiniais lytiškumo aspektais. Siekti padėti mokiniams su meile ir pagarba žiūrėti į save ir aplinką.
5-7 klasių mokiniai dalyvavo užsiėmimuose tema ,,Misija paauglystė“, kurioje buvo aptarti brendimo pokyčiai, emocinė savijauta, savivertė bei pagarba kitam. Užsiėmimai vyko atskirai mergaitėms ir berniukams.
Edukacijos nauda mokiniams:
- Paauglystės pokyčių supratimas;
- Menstruacinio ciklo pažinimas (merginoms);
- Lytinių organų pažinimas;
- Aplinkos įtakos suvokimas;
- Higienos žinios;
- Atviresnis tarpusavio bendravimas.
8-12 klasių mokiniai dalyvavo edukacijose „Meilės termometras“, skirtose kalbėti apie brandžius tarpusavio santykius, meilę, atsakomybę ir asmenines ribas. Paaugliai edukacijų metu sužinojo kokios fizinės, emocinės, protinės ir socialinės savybės būdingos daugumai vyrų ir moterų? Kuo priešingos lytys skiriasi ir kuo yra panašios? Kokia yra aplinkos įtaka moteriškumui ir vyriškumui? Kas yra meilė ir kuo ji skiriasi nuo susižavėjimo ar įsimylėjimo? Kokios yra meilės kalbos ir ko reikia tvirtai draugystei?
Edukacijos nauda mokiniams:
- Žmogaus vertės suvokimas;
- Patyčių prevencija;
- Savęs ir priešingos lyties pažinimas;
- Atsparumas neigiamai aplinkos įtakai;
- Stereotipų ir tikrojo vyriškumo ir moteriškumo atpažinimas;
- Sugebėjimas skirti susižavėjimą, įsimylėjimą ir meilę;
- Meilės išraiškų atpažinimas.
9-12 klasių mokiniai turėjo galimybę dalyvauti paskaitose tema ,,Vaisinga meilė“, kurios metu lektoriai su paaugliais diskutavo kodėl svarbu neskubėti pradėti lytinių santykių, o jiems prasidėjus suvokti, kokios galimos pasekmės. Mūsų vaisingumas yra tobulas mechanizmas, kurį reikia pažinti, o nauja gyvybė, nepaisant to, ar ji planuota, ar ne, yra labai brangi.
Edukacijos nauda mokiniams:
- Ankstyvų lytinių santykių prevencija;
- Lytiškai plintančių ligų prevencija;
- Kontraceptinių priemonių pažinimas, jų poveikio supratimas;
- Pornografijos ir masturbacijos priklausomybės prevencija;
- Kūdikio vystymosi pažinimas;
- Aborto pasekmių suvokimas;
- Vaisingumo pagrindų suvokimas.


Visuomenės sveikatos specialistė, koordinuojanti vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūrą mokyklose, Viktorija Tuzinienė
