EMOCINIAI SUNKUMAI, GIMUS VAIKUI, GALI PALIESTI IR TĖČIUS

Tinkamai pasirūpinti kūdikiu gali tik ramūs ir situaciją valdantys tėvai. Vaiko teisių gynėjai atkreipia dėmesį, kad kalbant apie šeimos emocinės sveikatos prevenciją laukiant vaikelio ir pirmaisiais mėnesiais jam gimus, svarbu matyti abu tėvus. Nors visuomenės supratimas apie psichikos ligas, tokias kaip moterų pogimdyminė depresija, didėja, tačiau vyrų depresija kūdikiui gimus daug mažiau atpažįstamas reiškinys.  Nustatyta, kad maždaug 25 proc. vyrų pirmaisiais metais po kūdikio gimimo patiria lengvus depresijos simptomus, o maždaug 10–12 proc. tėčių yra diagnozuojama depresija.

Veiksniai, didinantys depresijos riziką vyrams po kūdikio gimimo

Nustatyta, kad didesnė rizika patirti pogimdyminės depresijos epizodą yra vyrams, kurie:

  • yra jaunesni nei 25 metų bei gimus jų pirmam vaikui;
  • šeimoje yra pogimdyminės depresijos rizikos veiksnių –  rizika, kad tėvas susirgs depresija po vaiko gimimo, yra daugiau nei penkis kartus didesnė, jei depresija serga vaiko mama ( ir priešingai, jei vyras serga pogimdymine depresija, didesnė tikimybė susirgti ir jo žmonai / partnerei);
  • turi jau iki vaiko gimimo buvusių depresijos ir / ar nerimo sutrikimų.

Be fiziologinių pokyčių, tiek mamos, tiek tėčiai, gimus kūdikiui, susiduria su daugybe kitų pokyčių: keičiasi kasdienė rutina ir tenka prisitaikyti prie kūdikio režimo, atsiranda santykių pokyčiai, poros seksualinio gyvenimo pokyčiai, naujos pareigos, tenka tvarkytis su partnerio stresu bei padidėjusiais finansiniais rūpesčiais. Visi šie veiksniai gali kelti įtampą vyrams dėl padidėjusios atsakomybės.

Vyrų pogimdyminės depresijos tikimybę padidina darbo ir pajamų nestabilumas, neplanuotas nėštumas, menkas pasitenkinimas santykiais, informacijos apie nėštumą ir gimdymą trūkumas, mažesnė socialinė parama, miego trūkumas (pvz., dėl kūdikio padidinto dirglumo ir / ar nuolatinio verkimo) ir nerealūs tėvystės lūkesčiai, piktnaudžiavimas narkotikais ar priklausomybė nuo narkotikų bei alkoholio.

Vyrų pogimdyminės depresijos pikas yra nuo trijų iki šešių mėnesių po gimdymo. 

Vyrų pogimdyminės depresijos požymiai

Pogimdyminė depresija tėčiams gali pasireikšti simptomais, kurie užsitęsia daugiau nei dvi savaites.

Kaip padėti?

Tėvų pogimdyminė depresija yra toks pat sutrikimas kaip ir mamų pogimdyminė depresija. Rekomenduojama pradėti kuo ankstyvesnėje stadijoje. Šiuo metu gydymo galimybės yra tokios pačios, kaip ir motinoms, kurioms taikoma psichoterapija ir / ar gydymas psichotropiniais vaistais. Poros konsultacijos / psichoterapija taip pat gali būti naudingos.

Svarbiausia, kad tėčiai turėtų kuo anksčiau išsakyti, kaip jaučiasi, o žmonos / partnerės (ir kiti artimi asmenys) skatinti juos kreiptis pagalbos. Tai ne Jūsų kaltė, kad patiriate tokią būseną. Pogimdyminė depresija yra sutrikimas – ją galima ir reikia gydyti.

Šiaulių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė