ŠIAULIŲ R. KUŽIŲ MOKYKLOJE IR ŠIAULIŲ R. KURŠĖNŲ  DAUGĖLIŲ PROGIMNAZIJOJE DISKUSIJOS ,,DANTŲ SVEIKATA IR MITYBA“

Šiaulių r. Kužių mokykloje ir Kuršėnų Daugėlių progimnazijoje vyko užsiėmimai apie burnos higieną. Visuomenės sveikatos specialistė vaikams ir mokiniams pasakojo apie dantų priežiūrą, burnos higienos priemones, mokė taisyklingų dantukų valymo žingsnelių, kokį maistą reikia rinktis, kad dantys būtų stiprūs ir sveiki. 

Žmogaus burnos ertmė – antra vieta pagal organizmo mikrobiomos įvairovę, joje yra daugiau nei 700 mikroorganizmų rūšių, įskaitant grybus, virusus ir pirmuonis, iš kurių net 58 % turi oficialų pavadinimą. Iš visų burnos audinių, ant liežuvio yra daugiausiai bakterijų. Ant jo paviršiaus randama maždaug du trečdaliai burnos ertmėje esančių bakterijų. Todėl, sumažinus bakterijų kiekį liežuvio paviršiuje, gali sumažėti apnašų kaupimasis ant dantų, nes sumažėja ėduonies bakterijų kolonijos. Liežuvio valymas padeda užkirsti kelią ne tik dantų ėduoniui, dantenų ligoms, bet ir sisteminėms ligoms. Veiksmingiausiai sumažinti bakterijų kiekį esančių ant liežuvio paviršiaus galima, naudojant mechanines burnos higienos priemones: dantų šepetėlį bei liežuvio valiklį.

Dantų apnašos – tai nematoma plėvelė iš maisto likučių, mikrobų, seilių sudėtinių dalių. Nevalant ar neatidžiai nuvalius dantis, apnašos kaupiasi tarpdančiuose, dantų vagelėse, ties dantenų kraštu. Apnašų kaupimosi intensyvumas ir greitis priklauso nuo bakterijų gausumo burnos ertmėje ir jų aktyvumo. Juo blogesnė burnos higiena, juo aktyvesnės bakterijos. Šios bakterijos skaldo cukrų iki rūgščių, kurios tirpina kietuosius danties audinius. Taip vystosi ėduonis. Dėl ilgalaikio minkštojo dantų apnašo poveikio atsiranda blogas burnos kvapas, neestetiškai atrodo dantys, vystosi ėduonis ir periodonto ligos.

Mūsų dantims reikalingi baltymai, mineralinės medžiagos ir vitaminai. Visa tai mes gauname su maistu. Labai svarbūs vitaminai. Vitaminas A būtinas formuojantis kaulams ir dantims. Jo yra kepenyse, žuvų taukuose, piene, kiaušinio trynyje. Vitaminas D svarbus kalcio ir fosforo apykaitai. Jo yra kiaušiniuose, svieste, grietinėje. Labai svarbūs B grupės vitaminai, vitaminas C, kuris užkerta kelią apydančio ligoms. Jo daug šviežiuose vaisiuose ir daržovėse. Kalcio druskos sudaro pagrindinę dantų masę. Daugiausiai kalcio turi pieno produktai: pienas, sūris, varškė. Todėl pienas būtinas vaikų mityboje – tai natūralus kalcio šaltinis. Taip pat svarbu pakankamai gauti fosforo. Jo yra mėsoje, žuvyje, bulvėse, pomidoruose. Norint išsaugoti sveiką burnos ertmę, geriausia išeitis tiek suaugusiems, tiek vaikams reguliarūs profilaktiniai pasitikrinimai pas gydytoją odontologą. Kuomet kreipiamės pas specialistą norėdami pasitikrinti profilaktiškai, užkertame kelią tokioms burnos ertmės ligoms, kaip ėduonis, dantenų uždegimas ir t.t. Vaikai profilaktiškai turi tikrintis du kartus į metus. Dažnesnę vaikų profilaktiką sąlygoja jų besivystantis danties audiniai, remineralizacijos procesai bei besiformuojantys burnos higienos įpročiai. Patį pirmąjį vaiko apsilankymą pasaulinė odontologų organizaciją rekomenduoja iki vaikui sueis vieneri metai.

REKOMENDACIJOS

  • Reguliari profesionali burnos higiena rekomenduojama 1–2 kartus per metus.
  • Namų sąlygomis svarbu naudoti dantų siūlą, tarpdančių šepetėlius ir burnos skalavimo skysčius.
  • Sveika mityba – mažinant cukraus kiekį ir įtraukiant daugiau daržovių – taip pat prisideda prie dantų sveikatos išsaugojimo​.

Norint kruopščiai išvalyti visus dantų paviršius dažnai vien dantų šepetėlio ir dantų pastos būna per mažai, tam yra sukurta daug įvairių burnos higienos priemonių (tarpdančių siūlai, tarpdančių šepetėliai, vieno danties šepetėliai, liežuvio valikliai, irigatoriai) padedančių išvalyti net sunkiausiai prieinamus dantų paviršius.

Pasaulinė burnos sveikatos diena kasmet minima kovo 20 d. Ši diena skirta atkreipti dėmesį į burnos sveikatos svarbą ir skatinti žmones rūpintis savo dantimis bei dantenomis.

 

Parengta pagal: https://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/odontologija/dantu_kariesas

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Enrika Vaznienė