SVEIKATAI PALANKIOS MITYBOS UŽSIĖMIMAI ŠIAULIŲ R. DUBYSOS AUKŠTUPIO MOKYKLOS AUKŠTELKĖS IR BUBIŲ SKYRIUOSE

Šiandien sukaupta pakankamai mokslinių įrodymų, kad sveikatai nepalanki mityba daro įtaką lėtinių neinfekcinių ligų, ypač širdies ir kraujagyslių sistemos bei onkologinių ligų, sudarančių didžiausią Lietuvos gyventojų mirtingumo dalį, atsiradimui, ir vis dažniau pripažįstama įprastu šių ligų rizikos faktoriumi. Įrodyta, kad gausus sočiųjų riebalų rūgščių vartojimas gali būti vienas iš širdies ir kraujagyslių sistemos ligų rizikos veiksnių, o mityba, atitinkanti rekomenduojamas paros maistinių medžiagų ir energijos normas, kaip ir palankių sveikatai maisto produktų gamyba ir vartojimas, gali padėti išvengti su mityba susijusių lėtinių neinfekcinių ligų.

IŠSKIRIAMI TRYS SVARBIAUSI SVEIKOS MITYBOS PRINCIPAI:

NUOSAIKUMAS – svarbu visas maistines medžiagas vartoti saikingai. Jei vienos ar kitos maisto medžiagos vartojama per daug arba per mažai, tai gali pakenkti sveikatai.

ĮVAIRUMAS. Su maistu būtina gauti apie 40 maisto medžiagų, tačiau nėra nė vieno maisto produkto, kuriame būtų absoliučiai visos maistinės medžiagos. Tad tik vartojant įvairius maisto produktus galima patenkinti visų organizmui būtinų maistinių medžiagų poreikį.

SUBALANSUOTUMAS – šiuo terminu apibūdinamas tinkamas santykis tarp baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir mineralinių medžiagų. Įvairių maisto medžiagų poreikis yra labai individualus ir priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip amžius, lytis, fizinis aktyvumas.

Pagrindinės sveikos ir tvarios mitybos rekomendacijos

  • Valgykite įvairų maistą.
  • Kiekvieną dieną valgykite visagrūdžių produktų.
  • Penkis kartus per dieną valgykite daržovių, vaisių ar uogų.
  • Kontroliuokite riebalų vartojimą.
  • Rinkitės liesą mėsą ir liesos mėsos produktus. Ribokite perdirbtos mėsos ir raudonos mėsos kiekį.
  • Vartokite liesus pieno produktus.
  • Valgykite žuvį du ar tris kartus per savaitę.
  • Ribokite maisto produktus ir gėrimus, kuriuose yra daug cukraus.
  • Valgykite nesūrų maistą. Gamindami maistą ribokite druskos kiekį.
  • Rinkitės maisto produktus, pažymėtus simboliu „Rakto skylutė“.
  • Gerkite pakankamai vandens.
  • Valgykite reguliariai ir saikingai.
  • Žindykite kūdikius ir mažus vaikus.
  • Gamindami ar rinkdamiesi jau pagamintą maistą, rinkitės tausojančius maisto gaminimo būdus.
  • Atkreipkite dėmesį į maisto produktų etiketes.
  • Venkite vartoti alkoholinius gėrimus.
  • Palaikykite energijos balansą, daugiau dėmesio skirkite fiziniam aktyvumui.
  • Siekite, kad jūsų mityba būtų ne tik sveikatai palanki, bet ir tvari.

Būtina prisiminti, kad labai svarbu laikytis ne vienos ar kelių rekomendacijų, bet būtų atsižvelgiama į jas visas.

REKOMENDUOJAMA RINKTIS MAISTO PRODUKTUS, ATSIŽVELGIANT Į MAISTO PASIRINKIMO PIRAMIDĘ

Su maistu kasdien turime gauti apie 40 skirtingų maistinių medžiagų, tačiau nė vienas maisto produktas (išskyrus motinos pieną pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais) neturi visų šių reikalingų medžiagų. Dėl šios priežasties mūsų mitybos racione turi būti produktų iš visų maisto produktų grupių. Kiekviena maisto produktų grupė mums teikia skirtingas maistines medžiagas. Pavyzdžiui, grūdiniuose produktuose gausu sudėtinių angliavandenių, kurie yra puikus energijos šaltinis, o iš mėsos, žuvies, kiaušinių, pieno bei jo produktų gaunama baltymų, kurie yra pagrindinė žmogaus organizmo statybinė medžiaga. Tačiau vis dėlto dažniau rinkitės augalinės kilmės maistą. Augaliniuose produktuose yra vitaminų, mineralinių ir skaidulinių medžiagų, flavonoidų, fenolių, fitosterolių ir kitų sveikatai palankių medžiagų, kurių nėra arba yra mažai gyvūniniuose produktuose. Siekiant užtikrinti mitybos įvairumą pagelbėti gali maisto pasirinkimo piramidė.

Šioje piramidėje maisto produktai suskirstyti į pagrindines maisto produktų grupes. Piramidės pagrindą sudaro vanduo, kurio kasdien suaugusiems rekomenduojama išgerti 8 stiklines. Apatinę ir didžiausią mitybos piramidės dalį sudaro vaisių, daržovių bei grūdinių produktų grupės. Šių produktų rekomenduojama vartoti kelis kartus per dieną. Šiek tiek mažiau – kasdien (ar rečiau), bet saikingai, rekomenduojama vartoti pieno ir pieno produktų, augalinių aliejų ir riešutų bei mėsos, žuvies bei jų produktų ir kiaušinių. Į viršutinę piramidės dalį patenka gyvūniniai riebalai, cukrus, druska, saldumynai. Iš šių produktų gaunama daug energijos, o būtinų maisto medžiagų juose beveik nėra. Šių produktų rekomenduojama vartoti retai ir mažai.

Minint Europos sveikos mitybos dieną – visą lapkričio mėnesį Šiaulių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, kartu su Šiaulių r. Dubysos aukštupio mokyklos Aukštelkės ir Bubių skyrių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių ugdytiniais, užsiėmimų apie sveikatai palankią mitybą metu, kūrė sveikos mitybos pasirinkimo piramides ir palankios sveikatai mitybos lėkštes, mokėsi sveikos mitybos principų ir taisyklių, susipažino su įvairiais maisto produktais.

Parengta pagal: https://shorturl.at/4JtcK

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Tuzinienė