PIRMOJI PAGALBA: KĄ SVARBU ŽINOTI?

Pirmoji pagalba gali tapti lemtingu žingsniu siekiant išgelbėti žmogaus gyvybę, tačiau tikrai ne kiekvienas žino, kaip suteikti pirmą pagalbą.

L. Ivinskio gimnazijoje, sveikatos priežiūros specialistė, vedė užsiėmimus IG klasių mokiniams, kurių metu pasakojo ir rodė kaip elgtis nelaimės atveju, kaip teisingai paguldyti į stabilią šoninę padėtį, atlikti pradinį gaivinimą, kaip taisyklingai naudoti turniketą.

Nedelsiant atliktas pradinis gaivinimas gali padvigubinti ar netgi paketurgubinti išgyvenamumo šansus po širdies sustojimo. Tai tik dar kartą įrodo, jog svarbu žinoti, kaip pirma pagalba turi būti atliekama. Jei yra galimybės ir šalia esantys žmonės moka atlikti pradinį gaivinimą, nedelsiant turėtų būti atliekami krūtinės ląstos paspaudimai ir įpūtimai. Jei šalia esantys praeiviai nėra apmokyti gaivinti, jie vadovaujami specialiųjų tarnybų dispečerio turėtų atlikti tik krūtinės ląstos paspaudimus, kol yra laukiama atvykstančių medikų.

Pamačius be sąmonės parkritusį žmogų:

  • Įsitikinkite, kad Jūs, nukentėjusysis ir žmonės, esantys greta, yra saugūs.
  • Pabandykite pakalbinti nukentėjusį švelniai pakratydami jį už pečių ir garsiai paklauskite: „Ar jums viskas gerai?“

Jei nukentėjusysis į Jus reaguoja:

  • Įsitikinę, jog aplinka yra saugi, nebandykite jo kelti, palikite jį toje pačioje pozicijoje.
  • Pabandykite išsiaiškinti, kas jam nutiko ir, prireikus, kvieskite pagalbą.
  • Nepamirškite reguliariai iš naujo įvertinti nukentėjusiojo būklę.

Mokiniai viską galėjo išmėginti patys, taip pat turėjo galimybę susipažinti su išoriniu automatiniu defibriliatoriumi (AED), kurio panaudojimas praėjus 3-5 minutėms po sąmonės praradimo padidina išgyvenamumą 50-70 procentų. Panaudojus defibriliatorių sureguliuojamas širdies skilvelių virpėjimas ir pavojus gyvybei stipriai sumažėja.

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Strazdinienė