Psichikos sveikata – reikšminga visuomenės sveikatos dalis ir ji turi būti civilizuotai aptariama ne psichiatrijos įstaigose, o atviroje pilietinėje visuomenėje. Psichikos sveikata – viena didžiausių ir kartu pažeidžiamiausių vertybių šiuolaikinėje visuomenėje. Tai sudėtinė asmens sveikatos dalis, lemianti žmogaus gebėjimą pažinti pasaulį, bendrauti ir išreikšti savo jausmus. Tačiau gyvename sudėtingu laikmečiu, kai kiekvienam žmogui tenka patirti stresą, baimę, nerimą ir nusivylimą. Tai kenkia žmogaus sveikatai, jis gali susirgti, gali išsivystyti įvairūs psichikos sveikatos sutrikimai. Tokiu būdu pažeidžiama psichinių procesų darna, sukeliami įvairūs keisti, nežinomi, dažnai bauginantys pojūčiai, jausmai, mintys, keičiasi žmogaus charakteris ir elgesys. Ši būklė ryškiai skiriasi nuo visuotinai priimtos psichikos sveikatos būsenos ir kelia grėsmę pačiam asmeniui ar aplinkiniams.
Depresija yra vienas dažniausių, ilgai trunkančių, atsinaujinančių psichikos sveikatos sutrikimų, apie kurį rašytiniai šaltiniai byloja jau daugiau nei 2500 m. Depresija – neabejotinai plačiai paplitęs sutrikimas, kuris dažnai yra sunkus, sukeliantis psichologinį distresą. Jo pasekmė – bandymai žudytis, širdies ir kraujagyslių ligos, taip pat šeiminio gyvenimo kokybės pablogėjimas.
Depresija pasireiškia daugeliu emocinių, psichologinių, elgesio ir somatinių simptomų. Jos apibrėžimas daugiausia remiasi psichologinio pobūdžio simptomais:
- nuotaikos pablogėjimu,
- interesų / malonumo jausmo praradimu,
- savivertės mažėjimu,
- kaltės jausmo atsiradimu,
- savižudiškomis mintimis.
Depresija yra dažnas psichikos sutrikimas tiek Lietuvoje, tiek Vakarų šalyse ir, pagal tikėtinas tendencijas, per kitus 20 metų dar labiau plis.
Įvairius psichikos sutrikimus, ypač depresiją, daugybę metų lydi stigmos, kurios skausmingai paveikia su šiomis problemomis susiduriančius žmones bei jų artimųjų ratą. Nemažai žmonių vis dar bijo kreiptis pagalbos į specialistus, baiminasi ligos diagnozės ar gydymo.
Ši mintis teisingai apibūdina depresiją, nes daugeliu atvejų žmonės tiesiog per ilgai buvo stiprūs, laikėsi, nors sirgo depresija. Šia liga dažniau serga tie, kurie ilgai slaugė sunkiai sergančius artimuosius, neįgaliuosius.
Depresija – viena efektyviausiai gydomų ligų
Depresija yra viena efektyviausiai ir greičiausiai gydomų ligų iš visų psichikos sutrikimų, jei pagalbos kreipiamasi laiku. Žmogus „ant kojų pastatomas“ dažnu atveju jau po mėnesio. Visgi, jei kreipiamasi į specialistus ligai jau pažengus – gydymas gerokai sunkesnis: reikia daugiau laiko, specialių medikamentų, galbūt net didesnių dozių, neužteka vien psichoterapijos.
Kur kreiptis pagalbos?
Jei jums ar jūsų artimiesiems ilgai tęsiasi slogios mintys, kyla noras žalotis ar suicidinės mintys, svarbu apie tai nedelsiant kam nors pranešti.
- Skubiai kreiptis į savo gydytoją;
- Skubiai kreiptis į artimiausią ligoninę;
- Pasikalbėti su artimaisiais;
- Paskambinti pagalbos telefonais arba parašyti į pagalbos linijas:
Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė