PIRMOSIOS PAGALBOS REIKŠMĖ. PRADINIS GAIVINIMAS: KĄ SVARBU ŽINOTI?

Pirmoji pagalba – tai keli paprasti veiksmai, kuriuos atlikus laiku, galima išgelbėti gyvybę. Sustojus širdžiai – kiekviena minutė yra gyvybiškai svarbi. Nedelsiant pradėjus gaivinti žmogų, tikimybė jam išgyventi padidėja net 2 kartus.

Apie pradinį gaivinimą, jo svarbą ir atlikimo techniką, sveikatos priežiūros specialistė, pasakojo Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos IIG klasių mokiniams. Labai svarbus pirmosios pagalbos veiksmų nuoseklumas. Jų sekai atsiminti naudojamas principas P-P-P (Patikrink – Paskambink – Padėk).

Svarbiausias tikslas, suteikiant pirmąją pagalbą, yra išsaugoti nukentėjusio ar ūmiai susirgusio žmogaus gyvybę. Svarbu atpažinti pavojingą būklę, iškviesti medikus (skambinti tel. 112), įvertinti pagrindines gyvybines funkcijas – sąmonę, kvėpavimą, širdies veiklą – ir nedelsiant pradėti žmogų gaivinti, kol atvyks medikai. Jeigu yra galimybė, skubiai atnešti automatinį išorinį defibriliatorių, jį pajungti ir, jeigu reikia, atlikti defibriliaciją. Mokiniai patys galėjo atlikti krūtinės ląstos paspaudimus, taip pat turėjo galimybę išbandyti automatinį išorinį defibriliatorių.

Taip pat, užsiėmimo dalyviams buvo priminta, kad teikiant pagalbą, reikia naudoti apsaugines priemones nuo užkrečiamųjų ligų, plintančių per kraują ar kitus biologinius organizmo skysčius (pvz., hepatito B, hepatito C, ŽIV). Būtina užsimauti gumines pirštines arba apsivynioti rankas plastikiniu maišeliu. Jei yra galimybė, reikia nusiplauti rankas su muilu. Atliekant dirbtinį kvėpavimą, svarbu naudoti apsauginę kaukę, tvarstį ar audinio gabalėlį. Kiekvienam nukentėjusiajam reikėtų naudoti atskiras higienos priemones.

Kiekvienas gali išmokti suteikti pirmąją pagalbą!

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Strazdinienė