BURNOS SVEIKATA BESIRŪPINANTYS SPECIALISTAI – ODONTOLOGAI

By 2024-02-0912 kovo, 2024Aktualijos, Burnos sveikata

Vasario 9 d. minima Tarptautinė odontologų diena. Šiame straipsnyje supažindinsime su burnos sveikata besirūpinančiais specialistais – odontologais.

Visuotinėje Lietuvių enciklopedijoje nurodyta, kad odontològija (gr. Odous – dantis + logos – žodis, sąvoka, mokslas), medicinos šaka, tirianti dantų, burnos ir žandikaulių ligų diagnostiką, gydymą ir profilaktiką. Lietuvoje tik po 2004 metų, kai Lietuva įstojo į Europos Sąjungą, nutarta grįžti prie terminų (gydytojas) odontologas (vietoj stomatologas) ir odontologija (vietoj stomatologija).

Odontologijos mokslo šaka dar skirstoma į:

  • Terapinę odontologiją. Terapinė odontologija yra mokslas, kuris tiria kietuosius danties audinius, jų ligas ir ieško įvairių gydymo būdų, kurie padėtų žmonėms, patiriantiems kietųjų dantų audinių problemas.
  • Vaikų odontologiją. Vaikų odontologija – tai mokslo šaka, kuri tiria vaikų dantų ligas ir ieško gydymo būdų.
  • Periodontologiją. Periodontologija – šis mokslas tyrinėja žmogaus burnos apydantį bei burnos gleivinę, nustato jų ligas ir gydymą.
  • Ortopedinę odontologiją. Ortopedinė odontologija tiria dantų lankų defektus ir sprendžia kaip išgydyti dantis juos protezuojant.
  • Dantų implantologiją – tai dantų, kurių žmogus neteko kažkokiu būdu, atstatymas implantais.
  • Burnos chirurgiją. Burnos chirurgija – ji tiria burnos organų ligas, sprendžia problemas kaip šiuos organus išgydyti.
  • Ortodontiją. Ortodontija – tai mokslo šaka, kuri tiria žmogaus sąkandžio problemas, taiko gydymą. Žmonės, kurie kreipiasi į ortodontus, dažniausiai turi kreivus dantis ir netaisyklingą žandikaulį, šių anomalijų gydymas trunka apie porą metų breketais, dantų plokštelėmis arba kitomis priemonėmis.
  • Endodontiją. Endodontija – tai yra pulpos audinių ligos ir tų ligų gydymas.

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras įsakymu patvirtino gydytojo odontologo medicinos normą, kurioje nustato gydytojo odontologo teises, pareigas ir kompetenciją. Gydytojo odontologo profesinė kvalifikacija įgyjama baigus vientisąsias universitetines odontologijos studijas. Gydytojas odontologas dirba savarankiškai pagal savo kompetenciją, bendradarbiaudamas su gydytojais odontologais ir gydytojais odontologais specialistais, burnos higienistais, gydytojo odontologo padėjėjais, kitais sveikatos priežiūros specialistais. Odontologines paslaugas teikia vaikams ir suaugusiesiems.

Profilaktika – būtina!

Kaip ir daugelyje sričių, dažnai geriau atlikti profilaktiką nei po to pastebėti, jog jau per vėlu. Dantų apžiūra turi tapti įpročiu, įskiepijamu jau jauname amžiuje. Kaip mokoma vaikus laikytis burnos higienos, taip reikia juos pratinti eiti pas odontologus. Žinoma, dažnai tenka kurti planus, kaip įveikti vaikų ar net suaugusiųjų turimas odontologų ir jų įrankių baimes. Bet tai nėra neįveikiama, o ir bijoti nėra ko. Priešingai, nesilankymas pas odontologus gali pridaryti daugiau žalos ir skausmo.

Daugelis odontologų rekomenduoja tikrintis dantis kas pusę metų.

Jei nesikreipėte į odontologus laiku ir pajutote skausmą, nelaukite, kol skausmas taps nepakeliamas. Vaistai nuo skausmo laikinai gali jį įveikti, tačiau jie nepašalina to skausmo priežasties. Priežastis turi būti pašalinta odontologo, deja, pas juos patekti vos pajutus skausmą ne visada įmanoma. Nekentėkite, o ieškokite pagalbos.

Jei paciento dantys sveiki, profesionalią dantų higieną pakanka atlikti porą kartų per metus, tačiau jei yra periodonto problemų, tada teks odontologo kabinete apsilankyti dažniau. Atlikus procedūrą, odontologas numato kitą apsilankymo datą.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė