DISKUSIJOS SU MOKINIAIS APIE PSICHOAKTYVIĄSIAS MEDŽIAGAS

Europoje ketvirtadalis – 25 proc.,  jaunimo yra bandę vartoti elektronines cigaretes. Lietuvoje šis skaičius siekia net 37 proc. Lietuvoje elektronines cigaretes bent kartą gyvenime bandė vartoti 2 iš 3 15-16 m. moksleivių (įprastines cigaretes buvo rūkę pusė šio amžiaus moksleivių). Kas trečias moksleivis elektronines cigaretes vartojo bent kartą per paskutinį mėnesį.

Iš pradžių e. cigaretės buvo kurtos kuo panašesnės į tradicines tabako cigaretes, kad šias atstotų ir imituotų įprastinio rūkymo metu patiriamus pojūčius. Vėliau jų dizainai keitėsi ir kartais jau nebeprimena tabako cigarečių, o savo forma gali imituoti kitus įprastinius daiktus: USB laikmenas, žymeklius ir pan. Tad tėvams gali būti nelengva atpažinti tokią e. cigaretę, jei ją rastų savo vaiko kuprinėje ar stalčiuje.

Cigarečių vartotojai skundžiasi net 12 organizmo sistemų sutrikimų simptomais pradėjus vartoti e. cigaretes ar praėjus savaitei nuo vartojimo pradžios. Dažniausiai jaučiami nemalonūs kvėpavimo ir nervų sistemos sutrikimų simptomai, burnos ir gerklės gleivinės pakenkimai. E. cigarečių vartotojai skundžiasi pakilusiu kraujo spaudimu, galvos skausmu ir svaigimu, nemiga, nerimu, drebuliu, nuovargiu, burnos ir gerklės gleivinės sudirginimu, krūtinės skausmais ir spaudimu, sausu kosuliu, pasunkėjusiu kvėpavimu, čiauduliu, peršalimo simptomais, raumenų ir sąnarių skausmu, sutrikusiu virškinimu, išsausėjusia oda ir dar begale kitų neigiamų simptomų. Taip pat gali būti, kad dalį simptomų, pavyzdžiui, nerimą, depresiją, sukelia nikotino abstinencija dėl vartojant e. cigaretę gauto per mažo nikotino kiekio, kai bandoma atsisakyti tabako cigarečių rūkymo. Tyrimų duomenimis, užtenka parūkyti e. cigaretę 5 minutes, kad ji pakenktų plaučiams.

Vartojant e. cigaretes atsiranda didelė nikotino perdozavimo rizika, nes ant e. cigaretės pakuotės nurodytas nikotino kiekis ne visada būna tikslus. Be to, paaugliai į tokias nuorodas paprastai nekreipia dėmesio. Suaugusiems nuryti 50 mg nikotino yra mirtina dozė, o vaikų gyvybei pavojų gali sukelti vos 6 mg nuryto nikotino. 

Cigarečių skystyje randami nedideli kiekiai kenksmingų medžiagų, pvz., sidabro, geležies, aliuminio, silikato, alavo, chromo bei nikelio dalelių. Pagal Tarptautinę vėžio tyrimų agentūrą, nikelis yra klasifikuojamas kaip I klasės kancerogenas žmonėms. Nikelis taip pat siejamas su lėtiniu bronchitu, sumažėjusia plaučių funkcija ir plaučių vėžiu.

Kancerogeninės medžiagos bei įvairūs metalai (alavas, švinas, nikelis, chromas, kadmis) išsiskiria ne tik skystyje, tačiau ir e. cigaretės kaitiklio sistemoje. Šios medžiagos gali būti susijusios su įvairiais kvėpavimo sutrikimais ir ligomis bei plaučių pažeidimais.

Cigarečių vartotojai gali patys pakeisti šio skysčio sudėtį (pvz., vietoj vandens įpilti alkoholio ar kitų medžiagų) ar mėginti jį pasigaminti patys. Nikotino ir kitų sudedamųjų dalių kiekio keitimo bei maišymo su alkoholiu ar narkotinėmis medžiagomis pasekmės gali būti sunkiai nuspėjamos.

Cigarečių skystyje gali būti kanapių veikliųjų medžiagų: tetrahidrokanabinolio (THC – apsvaigimą sukeliančios kanapių veikliosios medžiagos), kanabidiolio (CBD), taip pat sintetinių kanabinoidų. Jaunimas ne tik užsienyje, bet ir Lietuvoje išbando vartoti THC turintį e. cigarečių skystį, kurio įsigyja nelegalioje rinkoje.

Reguliarus e. cigarečių, kuriose yra THC, vartojimas sukelia ilgalaikes pasekmes sveikatai dėl kenksmingo poveikio centrinei nervų sistemai, sukelia priklausomybę, neurokognityvinius sutrikimus, didina psichozės riziką, širdies bei kraujagyslių ligų tikimybę. Tirpalų, kuriuose yra nikotino, naudojimas gaminant e. skysčius su THC, gali paskatinti dvigubą priklausomybę (nuo nikotino ir kanapių). Ankstyvas, reguliarus ir ilgalaikis kanapių vartojimas yra susijęs su mažesniu smegenų pilkosios medžiagos kiekiu, kognityviniais sutrikimais.

Cigaretės gali būti naudojamos ne tik kanapėms, bet ir kitoms narkotinėms medžiagoms vartoti. Vartojant e. cigaretes su skysčiais, kurių sudėtyje yra THC ir kitų narkotinių medžiagų taip pat kyla apsinuodijimo pavojus, ypač, jei specialiai ar netyčia nuryjama e. cigaretėse esančių skysčių.

Psichoaktyviosioms medžiagoms priskiriamos tokios medžiagos, kurios veikia žmogaus psichiką ir sukelia sveikatos ir elgesio sutrikimus. Psichoaktyviųjų medžiagų grupei priklauso ne tik narkotinės, psichotropinės medžiagos (neteisėtai vartojamas narkotines ir psichotropines medžiagas – narkotikai), bet ir alkoholis, nikotinas, kofeinas, raminamieji, migdomieji vaistai.

Siekiant didinti mokinių suvokimą apie psichoaktyviųjų medžiagų neigiamą poveikį žmogaus organizmui Šiaulių r. Dubysos aukštupio mokyklos 5-6 klasių mokiniai 2023 metais turėjo net kelis grįžtamuosius susitikimus su visuomenės sveikatos specialiste, kurių metu diskutavo apie žalingus įpročius ir psichoaktyviąsias medžiagas, išsiaiškino kaip žalingos medžiagos paveikia žmogaus kūną bei peržiūrėjo Šiaulių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro ir Šiaulių r. savivaldybės sukurtą prevencinį filmuką apie elektroninių cigarečių žalą.

Parengta pagal: https://nerukysiu.lt/    https://kaveikiavaikai.lt/temos/ka-reikia-zinoti-apie-elektronines-cigaretes/ 

 

Visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Viktorija Tuzinienė