Pastaruoju metu stebimas nepilnamečių svaiginimosi dujomis iš žiebtuvėlių suaktyvėjimas. Žinoma, svaiginamasi ir kitais inhaliantais, ne tik dujomis, tačiau dujos yra lengviausiai prieinamos. Patikimų šaltinių duomenimis, dažniausiai svaiginamasi dujomis didžiuosiuose prekybos centruose ar net prekybos salėse, kur galima rasti žiebtuvėlių. Specialistams ši situacija kelia didelį nerimą – tokio pobūdžio svaiginimasis gali sukelti daugybę sveikatos problemų. Neretai apsvaigę nuo inhaliantų vaikai patenka į ligoninę, o kai kuriems, deja, šis nekaltas „žaidimas“ baigiasi mirtimi. Atsižvelgiant į susidariusią situaciją, būtina imtis visų įmanomų priemonių, padedančių stabdyti šią vaikų sveikatą žalojančią elgseną.
TRUMPAI APIE INHALIANTUS
Inhaliantai: klijai, dujos, aerozoliai, benzinas, eteris, skiedikliai.
Vartojimas: kvėpuojama, uostoma.
Poveikis (priklauso nuo to, kokia medžiaga vartojama):
- euforija;
- nuotaikos svyravimai;
- agresyvus elgesys;
- haliucinacijos;
- vėmimas;
- alpimas;
- galvos svaigimas;
- sutrikusi koordinacija;
- pagirios – galvos skausmai, nuovargis, dirglumas, prasta savijauta, liūdesys, kartais raudonas bėrimas aplink burną.
Pasekmės sveikatai:
- didelė perdozavimo rizika;
- širdies smūgio rizika;
- koma ar staigi mirtis;
- kvėpavimo centro slopinimas, rizika uždusti (net jeigu tai daroma pirmą kartą);
- ilgalaikis inhaliantų vartojimas gali paveikti raumenų veiklą, kepenis ir inkstus, jeigu vartojama daugiau nei 10 metų, galima sutrikusi smegenų veikla;
- didžioji dalis inhaliantų yra degūs, o tai dar viena rizika sveikatai.
KODĖL VAIKAI BANDO PSICHOAKTYVIĄSIAS MEDŽIAGAS?
» Bandymas užsimiršti patiriant spaudimą ar patyčias mokykloje, išgyvenant tėvų konfliktus ar skyrybas, norint pabėgti nuo kylančių nemalonių jausmų.
» Nuobodulys. Vartojant psichoaktyviąsias medžiagas tikimasi nekasdienių, malonių potyrių.
» Pasitikėjimo savimi paieškos. Dažnai paaugliai jaučiasi nejaukiai bendraudami su bendraamžiais ir mano, kad psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas padės jiems labiau pasitikėti savimi.
» Siekis pritapti. Paaugliai mano, kad psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas leis jiems pritapti prie bendraamžių ir būti „kietiems“. Neretai sunku būti kitokiam ir pasipriešinti tam, ką daro kiti.
KAIP ATPAŽINTI, KAD VAIKAS GALIMAI VARTOJA INHALIANTUS?
Atminkite – šie požymiai nėra garantija, kad vaikas vartoja psichoaktyviąsias medžiagas. Išmintingi tėvai turi gebėti pastebėti juos, bet nedaryti skubotų išvadų ir tinkamai pasikalbėti su vaiku.
• Nuotaikos svyravimai. Paauglystėje nuotaikos svyravimai įprastas reiškinys, tačiau psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas juos gali smarkiai padidinti. Kai paauglys grįžta namo po nakties, praleistos su draugais, atkreipkite dėmesį į elgesį ir nuotaiką. Ar jis garsiai ir nemandagiai kalba, o gal isteriškai juokiasi? O gal jis staiga tapo niūrus, uždaras ir neįprastai nuvargęs?
• Melas. Gal Jūsų paauglys negali tiksliai papasakoti, ką ir su kuo veikia, kodėl neatlieka paskirtų darbų? Gal jis atsisako duoti telefono numerį draugo tėvų, kurie, anot jo, bus namuose vykstant vakarėliui? Arba jis grįžo namo vėliau, negu buvote sutarę, ir beria begalę pasiteisinimų, kodėl užtruko.
• Nebeįdomu. Anksčiau buvęs geras mokinys dabar mokosi prasčiau, nors akivaizdžios priežasties nematote. Vaikas tvirtina, kad nieko nenutiko, bet jis nelanko pamokų, skiria mažiau laiko namų darbams ir mėgstamai veiklai. Jums skambina mokytojai, treneriai, teigdami, kad vaikas nebelanko pamokų, būrelių arba atėjęs neberodo susidomėjimo.
• Draugai, keliantys įtarimą. Atkreipkite dėmesį, ar Jūsų vaiko draugai nėra vyresni, mažiau tėvų prižiūrimi ir rečiau lankantys mokyklą. Paauglys tokius savo draugus gali matyti kaip „kietesnius“. Stebėkite šiuos draugus, kad jie nepadarytų Jūsų paaugliui žalos.
Daugiau informacijos, kaip atpažinti, kad vaikas galimai vartoja inhaliantus ir kur kreiptis pagalbos tokiu atveju.
Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenė sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė