10 ĮPROČIŲ, KURIE KENKIA DANTIMS

By 2023-05-0923 gegužės, 2023Aktualijos, Burnos sveikata

Žmogus turi labai daug įpročių apie kuriuos net nesusimasto, dalis jų kenkia dantims. Daugelį jų mes darome diena iš dienos, net nežinodami apie jų poveikį mūsų sveikatai. Nustačius, kurie įpročiai gali pakenkti burnos sveikatai, galite išvengti nemalonių vizitų pas odontologą.

  1. Dantų valymas iškart po valgio. Po valgio patariama tik praskalauti burną vandeniu, o išsivalyti dantis po pusvalandžio. Priešingu atveju, dantys gali tapti jautrūs.
  2. Nesivalykite dantų per stipriai. Reikėtų vengti itin stipriai brūžinti dantis. Per stipriai valantis dantis kartu pažeidžiamas ir emalis, sudirginamos dantenos, dantys gali tapti jautrūs šalčiui, taip pat juose gali atsirasti skylučių. Norint išvengti šių problemų rekomenduoja dantis valytis su minkštu šepetėliu.
  1. Venkite stipriai sukąsti dantis arba jais griežti. Kartais žmonėms stresas gali iššaukti tokius veiksmus, kaip dantų griežimas arba tiesiog jų stiprus sukandimas ir laikymas. Tokių veiksmų metu dantis veikia nemaža spaudimo jėga ir juose gali atsirasti mikroskopiniai įtrūkimai. Tai taip pat gadina ir jau tvarkytus dantis. Jeigu dantimis yra griežiama naktį, siūloma nusipirkti dantų kapą ir taip išvengti neigiamo poveikio dantims.
  2. Negraužkite pieštukų ar tušinukų. Kai kurie žmonės turi įprotį laikyti tokius daiktus kaip tušinukai, pieštukai ar net akiniai tarp dantų, kuomet reikia susikaupti norint atlikti kažkokį darbą. Dauguma net nesuvokia kokį spaudimą tenka atlaikyti dantims, kuomet jie kandą kitus objektus, o ne maistą. Dažnas daiktų griaužimas gali įtakoti dantų kreivumą arba juos nuskelti.
  3. Dantų apsaugų nenaudojimas. Yra tam tikrų sporto rūšių, kaip ledo ritulys, boksas ir pan., kai sportuojant būtina naudoti dantų apsaugas. Mat priešingu atveju gali įvykti dantų traumos, kurios reikalauja ilgo ir nemalonaus gydymo.
  1. Vandens su citrina gėrimas. Rūgščių produktų ar gėrimų vartojimas gali būti dantų erozijų ir jautrumo priežastimi. Vienintelė išeitis – tokio gėrimo išgėrus gerai praskalauti ir tik tada valyti dantis.
  2. Ledo kramtymas. Šis įprotis gali būti dantų jautrumo priežastis. Taip pat gali pažeisti plombas ar net nulaužti dantį.
  3. Atsisakykite gazuotų gėrimų. Gazuoti gaivieji gėrimai dažniausiai kenkia dantims nes juose yra daug rūgšties. Rūgštis graužia emalį, kuris sukelia kitas odontologines problemas. Dar blogiau kuomet geriama po truputį, pastoviai gurkšnojant gėrimą. Žmonės nesupranta, jog jie tiesiog maudo dantis rūgštyje kelias valandas per dieną. Rūgštis skatina dantų skylučių atsiradimą, emalio pažeidimą ir apnašų susidarymą.
  1. Nekramtykite nagų. Nagų kramtymas gali pažeisti dantis ir tapti dantų higienos problema. Žmonės, kurie kramto nagus, tai daro chroniškai. Pastovus nagų kramtymas skatina ortodontines problemas, taip pat pažeidžiamas dantų emalis.
  2. Atsargiai naudokite dantų krapštukus. Kuomet naudojami teisingai, dantų krapštukai gali padėti palaikyti švarą tarpdančiuose. Jeigu elgsitės neatsargiai, galite pažeisti dantenas. Viskas ką darote savo dantims ar dantenoms neturi sukelti skausmo, nesvarbu ar tai dantų valymas, dantų siūlo naudojimas ar tarpdančių krapštymas dantų krapštuku. Jeigu jaučiamas skausmas – tai gali reikšti, jog dantys ar dantenos yra pažeidžiami. Rekomenduojama naudoti tik burnos ertmės priežiūrai skirtas priemones.

Jeigu atpažinote save bent viename iš išvardintų blogų įpročių, pasistenkite rasti priežastis, kodėl taip darote ir galbūt tai padės lengviau atsikratyti įpročių, kurie kenkia jūsų dantims.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė