EUROPOS SKUBIOS PAGALBOS TELEFONO NUMERIO 112 DIENA

Kasmet vasario 11 d. Europos Sąjungoje pažymima Europos skubios pagalbos numerio 112 diena. Šia proga visuomenei primenama apie bendrą numerį 112 ir galimybę juo išsikviesti skubią pagalbą.

Norėdami priminti visuomenei apie telefono numerį 112 ir galimybę juo išsikviesti skubią pagalbą, 2009 metais Europos Parlamentas, Europos Taryba ir Europos Komisija paskelbė vasario 11-ąją Europos skubios pagalbos numerio 112 diena. Ši diena pasirinkta neatsitiktinai, nes vienuoliktosios dienos ir vasario – antrojo metų mėnesio – skaitmenys sudaro seką 112.

Ši diena skirta priminti visuomenei apie bendrą numerį 112 ir galimybę juo išsikviesti skubią pagalbą. Skubios pagalbos numeris 112 veikia visose Europos Sąjungos šalyse. Juo galima išsikviesti policiją, ugniagesius gelbėtojus ir greitąją medicinos pagalbos tarnybą. Šis numeris taip pat veikia Kroatijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Farerų salose, Serbijoje, Šveicarijoje, Turkijoje ir kai kuriuose Rusijos bei Ukrainos regionuose. Lietuvoje šis numeris pradėtas naudoti nuo 2004 m.

Bendrosios pagalbos centras (BPC) ragina atsakingai naudotis numeriu 112 ir primena, kad juo reikėtų skambinti tik tada, kai:

  • kyla grėsmė gyvybei, sveikatai, saugumui, aplinkai ar vertybėms;
  • kai policija, ugniagesiai gelbėtojai ar greitosios medicinos pagalbos tarnyba turi suteikti skubią pagalbą nelaimės vietoje.

Skubiosios pagalbos tarnybų atstovus visoje Europoje vienijanti Europos skubios pagalbos numerio asociacija pataria, kad skambinant numeriu 112 reikėtų:

* stengtis išlikti ramiam;

* aiškiai kalbėti;

* tiksliai nurodyti savo vardą, kas atsitiko ir įvykio vietą;

* vykdyti operatoriaus patarimus;

* jei reikia, vėl skambinti numeriu 112.

Gyventojai privalo žinoti, kad paskambinę numeriu 112 turi trumpai ir aiškiai pasakyti, kas atsitiko, nurodyti vietą (tikslų adresą), kur reikia suteikti skubią pagalbą, atsakyti į visus BPC operatoriaus užduotus klausimus, klausyti operatoriaus teikiamų patarimų, jokiu būdu nepadėti ragelio, kol operatorius pasakys, kad pokalbį galima baigti.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos

specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Viktorija Strazdinienė