LAPKRITIS – VYRŲ SVEIKATOS MĖNUO

By 2022-11-039 lapkričio, 2022Aktualijos, Onkologinės ligos

Lapkritis yra vyrų sveikatos mėnuo. Šis mėnesis yra skirtas atkreipti dėmesį į vyrų sveikatos problemas: prostatos vėžį, sėklidžių vėžį. Skatindami žmones atkreipti dėmesį vyrai raginami auginti ūsus ar barzdas.

Lytis yra vienas iš stipriausių gyvenimo trukmės rodiklių. Vyrams – tai nėra geros naujienos. Vidutiniškai visame pasaulyje vyrai miršta maždaug 6-eriais metais jaunesni nei moterys.

Be to, dėl prastos psichinės sveikatos kenčia daugiau vyrų nei moterų: trys ketvirtadaliai visų savižudybių įvykdo būtent jie. Pasaulio sveikatos organizacija skaičiuoja, kad pasaulyje kasmet nusižudo 510 tūkst. stipriosios lyties atstovų.

Taip pat skatiname vyrus įsitraukti į prostatos vėžio ankstyvosios patikros programą, nebijoti kalbėti apie šias problemas su artimaisiais ar gydytojais. Prostatos vėžys yra antras pagal dažnumą vėžys pasaulyje. Manoma, kad prostatos vėžio atvejų iki 2030 metų beveik padvigubės. Todėl labai svarbu mums visiems susivienyti kiekvieną lapkritį ir paskatinti vyrus pradėti labiau rūpintis savo sveikata (tiek fizine, tiek psichine).

Vyrų psichinė sveikata

Vyrams, kaip ir moterims, normalu kartais palūžti, kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistą. Prasta vyrų emocinė sveikata šiandien dažnai lemia tinkamų autoritetų ir pavyzdžių neturėjimas vaikystėje bei skaudžios patirtys. Patiriamas stresas dažnai virsta vidine agresija, kuri gali tapti pavojingo ar net destruktyvaus elgesio priežastimi. Jeigu vyras sugalvoja, kad jam reikia savimi pasirūpinti, jis gali nueiti pas psichiatrą arba pas psichologą. Vyrų emocinė sveikata yra labai svarbi. Kviečiame ją puoselėti.

Prostatos vėžys

Prostatos vėžys yra toks pat agresyvus, kaip ir skrandžio, pūslės, storųjų žarnų ir kt. vėžiai, tačiau jis ilgiau „nesisėja“. Tuo laikotarpiu jį visiškai galima išgydyti. Per kelis metus jis „išsisėja“ limfiniais takais į limfmazgius, krauju – į kaulus, plaučius, kepenis, smegenis ar net odą ir tampa nebepagydomas. Mirtingumas nuo prostatos vėžio yra antroje vietoje (po plaučių vėžio).

Kol vėžys nedidelis ir neišplitęs – nusiskundimų nesukelia, todėl šį svarbų laikotarpį, kai vėžį galima visiškai pagydyti, ligoniai dažnai praleidžia. Vėlyvų stadijų prostatos vėžys gali sukelti šlapinimosi sutrikimus, kojų tinimus, kaulų skausmus, bendrą silpnumą, svorio kritimą.

Vyrai, turintys padidintą riziką sirgti prostatos vėžiu:

  • Jei pirmos eilės giminės sirgo prostatos vėžiu, rizika susirgti didėja 2 kartus.
  • Jei sirgo trys pirmos eilės giminės, rizika susirgti padidėja 9 kartus!
  • Amžius. Apie 30% 50-mečių ir 70% 80-mečių vyrų po autopsijos rastas prostatos vėžys.
  • Rasė. Juodaodžiai serga dvigubai dažniau nei baltaodžiai, o azijiečiai – 15 kartų rečiau nei baltaodžiai.
  • Turintys žmogaus papilomos viruso 16 tipą (tą patį, kuris sukelia moterims gimdos kaklelio vėžį).

Sveikatos patikra ir nemokamos prevencinės programos

Nemokamų prevencinių programų tikslas – atkreipti dėmesį į sveikatos problemas ir skatinti ankstyvą vyrų ir moterų ligų nustatymą bei gydymą. Lietuvoje vykdomos 5 valstybės finansuojamos prevencinės programos, iš kurių trijose gali dalyvauti vyrai nuo 40 iki 74 metų.

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos arba prostatos vėžio prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, kuriems periodiškai gali būti atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (toliau – PSA) koncentraciją kraujyje.

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa skirta visiems, kuriems nustatyta padidėjusi rizika arba kurie kreipiasi savanoriškai. Svarbu žinoti, kad vieną kartą per metus nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai, parodantys, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta vyrams ir moterims nuo 50 iki 74 metų (imtinai), kuriems vieną kartą per 2 metus gali būti atliekamas slapto kraujavimo testas.

Svarbu suprasti, kad joks negalavimas nėra per menkas. Registruokitės pirmam išsamiam sveikatos įvertinimui dabar, kad rytoj galėtumėte būti geriausia savęs versija.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Viktorija Strazdinienė