SPALIO 8-OJI – EUROPOS ORGANŲ DONORYSTĖS DIENA

By 2022-10-0413 kovo, 2023Aktualijos

Spalio 8 d. Lietuva su visa Europa mini organų donorystės dieną. Šios dienos tikslas – visuomenę informuoti apie donorystės tikslą ir prasmę, pagerbti organų donorystei ir transplantacijai labiausiai nusipelniusius Lietuvos žmones. Šiaulių rajono savivaldybė prisideda prie Nacionalinio transplantacijos biuro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kilnios ir prasmingos iniciatyvos ir spalio 8 d. 19 val. žalia spalva, kuri simbolizuoja organų donorystę, nušvies Kuršėnų pėsčiųjų tiltą.

Organų donorystė ir transplantacija kai kuriems žmonėms reiškia galimybę išsilaisvinti iš varginančių ir būtinų gydymo procedūrų, o kitiems – tai vienintelė viltis toliau gyventi. Būtinybė atlikti organų transplantaciją iškyla, kai kiti gydymo metodai ir būdai tampa nebeefektyvūs – tuomet gydytojų konsiliumas priima sprendimą, kad pacientui būtinas donorinis organas ar audinys. Donorinis organas recipientui (žmogui, laukiančiam transplantacijos) parenkamas pagal tam tikrus kriterijus: ligos sunkumą, kraujo tyrimus, donoro ir recipiento ūgio bei svorio suderinamumą, kitus medicininius parametrus. 

Lietuvoje įteisintos dvi organų donorystės rūšys – donorystė po mirties ir gyvoji donorystė:

*Porinė donorystė  yra teisiškai reglamentuota, tačiau Lietuvoje kol kas nėra taikoma.

Organų donorystės dėka vieno žmogaus netektis gali suteikti naują viltį net 7 ligos išvargintiems pacientams.

MININT PASAULINĘ ORGANŲ DONORYSTĖS IR TRANSPLANTACIJOS DIENĄ KVIEČIAME IŠREIKŠTI SAVO PRITARIMĄ ORGANŲ DONORYSTEI!

Donoro kortelę galima įsigyti užpildžius Asmens sutikimą, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti arba internetu.

Savo valią teisės aktų nustatyta tvarka galite išreikšti šiais būdais:

  1. prisijungiant per interneto prieigą https://ntb.lt ir, sistemai asmenį identifikavus, pasirenkant vieną iš siūlomų elektroninių asmens autentifikavimo priemonių;
  2. kreipiantis į bet kurią asmens sveikatos priežiūros įstaigą;
  3. Nacionaliniame transplantacijos biure prie Sveikatos apsaugos ministerijos, donorystę viešinančiose akcijose, kuriose dalyvauja arba kurias organizuoja Biuras;
  4. kreipiantis į švietimo, farmacijos ir kitas įstaigas, kuriose patvirtintos pareigybės, reikalaujančios biomedicinos mokslų srities, medicinos, farmacijos, visuomenės sveikatos krypties išsilavinimo (pvz., vaistinės, aukštosios mokyklos ir pan.).

Didėjant pritariančių donorystei auga transplantacijų skaičius, o kiekviena operacija – tai pagerinta žmogaus gyvenimo kokybė, neretai – ir išgelbėta gyvybė.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Lina Norkienė