KOVA SU PROSTATOS VĖŽIU

By 2022-09-2113 kovo, 2023Aktualijos, Onkologinės ligos

Kasmet vis daugiau Lietuvos vyrų kreipiasi į gydytojus dėl prostatos sutrikimų. Vieni, spaudžiami bėdos, ateina savanoriškai, kiti – verčiami artimųjų ar draugų. Iš jų apie 3 tūkstančiams kasmet diagnozuojamas prostatos (priešinės liaukos) vėžys. Ši liga vis jaunėja. Tačiau didžiausias pavojus tyko tų stipriosios lyties atstovų, kurie neišdrįsta ar vengia apsilankyti pas specialistą.

Prostatos vėžys gali ilgus metus vystytis prostatoje nesukeldamas jokių simptomų, todėl efektyviausia profilaktika – reguliarus tikrinimasis. Didžioji šių navikų dalis auga labai lėtai, tad jaunesniems vyrams nesukelia jokių problemų. Tik nedidelei vyrų daliai prostatos vėžys vystosi sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdamas į kitus organus, ypač į kaulus.

Daugeliu atvejų prostatos vėžys auga lėtai, dėl jo nepakinta gyvenimo kokybė, todėl aktyvaus gydymo gali ir neprireikti. Kartais prostatos vėžys agresyvesnis, išplinta į kitas kūno dalis, tačiau gydymas sušvelnina ligos eigą. Ir apskritai, kuo labiau vėžys pažengęs (kuo jis didesnis ir toliau išplitęs), tuo mažiau šansų ligą išgydyti. Tačiau gydymas dažnai gali sulėtinti vėžio plitimą.

Rizika susirgti yra didesnė vyrams:

  • Kurių artimi giminės (tėvas, brolis, dėdė) serga ar sirgo prostatos vėžiu;
  • Jei keletas šeimos moterų sirgo krūties vėžiu (jaunesnės nei 40 metų amžiaus), tai gali reikšti, jog šeimos palikuonys paveldi mutavusį geną. Tos šeimos vyrai gali turėti padidėjusią prostatos vėžio riziką.
  • Riziką susirgti didina ir gausus riebaus gyvulinės kilmės maisto bei nepakankamas šviežių daržovių ir vaisių vartojimas. Pomidorai bei iš jų pagaminti produktai apsaugo nuo prostatos vėžio, nes juose yra likopeno. Įrodyta, kad susirgimo prostatos vėžiu riziką mažina ir maisto papildai, turintys mikroelemento seleno.
  • Vyresnių nei 50 m. vyrų prostata dažniausiai būna padidėjusi, išvešėjusi ne dėl vėžio, bet dėl daug dažniau pasitaikančios gerybinės prostatos hiperplazijos (GPH).

Prasidėjusios ligos simptomai:

  • pasunkėjęs, skausmingas, dažnas šlapinimasis (ypač naktimis);
  • nuolatinis noras šlapintis;
  • nemalonūs jutimai dubens srityje;
  • svorio kritimas; kraujas šlapime ar spermoje;
  • potencijos sumažėjimas;
  • besikartojantis skausmas juosmens srityje.

Pajutus bent vieną šių simptomų būtina kreiptis į gydytoją.

Lietuvoje nuo 2006 m. sėkmingai vykdoma Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Pagal šią programą vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo prostatos vėžiu, 1 kartą per 2 metus nemokamai atliekamas prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas, t. y. nustatomas prostatos specifinio antigeno lygis kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas paprastai siunčia pacientą konsultuotis pas gydytoją urologą.

Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Viktorija Strazdinienė